Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
15. 10. 2010,
15.23

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 15. 10. 2010, 15.23

8 let, 7 mesecev

Vaditi med prehladom ali ne?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Gotovo je pravilno in "zdravo" prepričanje, da telesna vadba dviguje odpornost organizma, blaži stres in na splošno skrbi za dobro počutje.

Telesna aktivnost je torej darilo, ki ga podarite sami sebi, če hočete ostati zdravi. Ampak kdaj vadba prinese več slabega kot dobrega? Velika večina nas je odraščala s prepričanjem, da je potenje dobro, če imamo vročino, zatorej ni nič narobe, če "pomagamo" telesu in se s telesno aktivnostjo še dodatno spotimo. No, ni čisto tako. Ali lahko vadim med prehladom? To je pravzaprav zelo nehvaležno vprašanje, saj je vsak človek drugačen in zato tudi vadbo vsak prenaša drugače. Nekateri zdravniki tako svetujejo, da se držite pravila "od vratu navzgor in od vratu navzdol". Od vratu navzgor so simptomi rahlega prehlada z zamašenim nosom, solznimi očmi in občasnim milim glavobolom. V tem primeru zmerna in pazljiva vadba ne bi smela škodovati. Res pa je, da je nahod virusno in torej nalezljivo obolenje, kar pomeni, da je lepo in prav, da se takrat izogibamo vadbi v dvoranah, saj svojih virusov nočemo deliti tudi z drugimi. Hoja na svežem zraku ob lepem vremenu gotovo ne bo škodila. Prav tako kakšna vaja, ki jo naredimo doma, ne.

Kadar pa gre za bolezenske znake od vratu navzdol, ti vključujejo povišano temperaturo, kašelj, težave pri dihanju, boleče sklepe ter mišice itd., je vsekakor nujno, da z vadbo prekinemo. V tem primeru vadba telesu predstavlja le dodaten stres in napor in stvari lahko drastično poslabšamo.

Utrdite imunski sistem Seveda je vsem znano, da redna vadba utrjuje imunski sistem. Vedeti pa je tudi treba, da je z boleznijo, tudi s prehladom, imunski sistem načet, bolje rečeno "utrujen". Vsaka stvar najbolje deluje, če z njo ni nič narobe – tako je tudi z imunskim sistemom. Deluje, če ni pod nenehnim stresom in preizkušnjami. Zdravniki opozarjajo, da prenaporna vadba lahko povzroči zvišanje stresnega hormona kortizola v telesu, kar povzroči, da imunski sistem svojih nalog ne more opravljati pravilno. Če poslušate svoje telo, boste gotovo vedeli, kdaj potrebuje počitek in mu ga tudi z veseljem privoščili.

Ne spreglejte