Za regeneracijo ženskega telesa, ki je med nosečnostjo prenašalo velike napore, je zgodnja poporodna vadba ključnega pomena.
Obdobje po rojstvu je zahtevno tako za mamico kot dojenčka. Ker je na začetku malo bitje popolnoma odvisno od vas, si težko privoščite uro sprostitve zase, zato je eden od načinov, da svoje telo znova spravite v gibanje in pridobite želeno postavo, vadba fiziolates, ki jo lahko izvajate skupaj z dojenčkom.
"Pri vadbi se mamice naučijo krepiti mišice, ki so pomembne za regeneracijo telesa po porodu, obenem pa jih vadba tudi gibalno poveže z dojenčkom," pojasnjuje Tjaša Smrekar, diplomirana fizioterapevtka in ustanoviteljica tehnike fiziolates, ki pravi, da se dojenčki na gibanje odzivajo različno. "Velikokrat začnejo posnemati gibe staršev. Novejše raziskave so celo pokazale, da se slaba drža in nepravilni gibalni vzorci prenašajo od staršev na otroka. Če kot starši razvijamo slabo in nekakovostno gibanje, je torej veliko večja verjetnost, da nas bodo nevede posnemali otroci. Zgodnja vadba v otroštvu je tako dobra popotnica za nadaljnji razvoj gibalnih navad." V prvem delu vam predstavljamo tri vaje, ki jih z dojenčkom izvajate v stoječem položaju.
1. Pravilna drža in počep
Postavimo se v osnovni, izhodiščni položaj. Stopala so vzporedna, kolena rahlo pokrčena, medenica v nevtralnem položaju, trebušne mišice aktivne, lopatice stisnjene, rame spuščene. Pogled je usmerjen naravnost naprej. Dojenčka držimo tesno ob telesu. Spustimo se v globok počep. Pozornost usmerimo na ravno hrbtenico, pazimo, da kolena ne prečkajo ravnine naših prstov na nogah. Zadržimo od dve do tri sekunde, nato se vrnemo v izhodiščni položaj. Ponovimo desetkrat. Vaja krepi mišice nog in zadnjice.
2. Zibanje
Postavimo se v osnovni, izhodiščni položaj. Stopala so vzporedna, kolena rahlo pokrčena, medenica v nevtralnem položaju, trebušne mišice aktivne, lopatice stisnjene, rame spuščene. Pogled je usmerjen naravnost naprej. Dojenčka držimo tesno ob telesu. Težo izmenično prenašamo najprej na eno in nato na drugo nogo. Pri tem pazimo, da koleno ne prečka ravnine prstov na nogah. Dojenčka lahko preprimemo (enkrat je zgoraj desna roka, drugič leva). Ko čutimo, da smo v položaju stabilni, ob prenosu teže dvignemo nogo od podlage in položaj zadržimo. Ponovimo desetkrat na vsako stran. Vaja izboljšuje ravnotežje.
3. Vrtavka
Postavimo se v osnovni, izhodiščni položaj. Stopala so vzporedna, kolena rahlo pokrčena, medenica v nevtralnem položaju, trebušne mišice aktivne, lopatice stisnjene, rame spuščene. Pogled je usmerjen naravnost naprej. Dojenčka držimo tesno ob telesu. Začnemo z majhnim kroženjem v trupu. Ko se dojenček navadi, lahko nadaljujemo z vedno večjimi krogi. Pri tem pazimo, da medenica ves čas ostane v nevtralnem položaju. Ponovimo petkrat v vsako stran. Vaja izboljšuje nadzor nad mišicami trupa mamice, dojenčku pa posreduje gibalno informacijo o spremembi naklona in smeri (proprioceptivne informacije).