Sreda, 23. 5. 2012, 8.33
8 let, 8 mesecev
Usklajen menstrualni cikel: mit ali resnica?
Psihologinja Martha K. McClintock, po kateri je fenomen dobil tudi naziv, se je leta 1971 lotila raziskovanja, v katerem je ugotovila, da so se menstrualni cikli študentk, ki so živele skupaj, uskladili. To so potrdila tudi nadaljnja preučevanja in postalo je jasno: ženske, ki skupaj preživijo veliko časa, imajo istočasno tudi menstruacijo.
Zakaj natančno se to zgodi, nikoli ni bilo popolnoma jasno in znanstveno razloženo, čeprav največ poti vodi do feromonov. Skrivnost naj bi tako bila v vonju oziroma v kemičnih signalih, ki pri pripadniku iste vrste sprožijo določen odgovor.
Čeprav starejše raziskave potrjujejo McClintockov efekt, pa novejše njegov obstoj zavračajo. V reviji Human Nature so na primer nedavno objavili članek, ki povzema ugotovitve raziskave, izvedene na Kitajskem na vzorcu 186 žensk. Opazovali so jih eno leto in rezultat ni pokazal usklajenih menstrualnih ciklov.
Drugo raziskavo so opravili na Poljskem na primeru 99 žensk, ki so živele v študentskem domu. Pri njih prav tako niso potrdili teze o menstrualni sinhronizaciji.
Znanstveniki zato zaključujejo, da enoznačnega odgovora na to vprašanje še ni. V prihodnje lahko pričakujemo še več raziskav v zvezi s to uganko. Pa ne samo zato, ker gre za zanimiv fenomen, ampak tudi zato, ker če imajo feromoni res takšno moč, potem bi lahko bili lahko potencialno koristni tudi pri zdravljenju neplodnosti, pravijo strokovnjaki.