Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 7. 2013,
17.55

Osveženo pred

11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Vrt Vrt zelišča vrtnarjenje nasvet

Ponedeljek, 29. 7. 2013, 17.55

11 mesecev

Šentjanževka vas bo razveselila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Pravijo, da šentjanževka odganja nesreče vseh vrst. Njene brstične konice nabiramo sredi poletja.

Šentjanževka velja za najboljši rastlinski antidepresiv, saj izboljšuje razpoloženje in prežene potrtost. Uporabljajo jo tudi kot protivirusno sredstvo, blaži krče, pospešuje prebavo, znižuje krvni tlak, preprečuje vnetja in lajša bolečine. Blagodejno deluje ob strahu, živčnih napetostih in nespečnosti, še posebej, če so težave povezane z menopavzo. Rastlino uporabljajo tudi pri glavobolu, astmi, proti revmi in ob nerednih menstruacijah.

Rastlina, katere zdravilne lastnosti so hvalili že v antiki, cveti od maja do avgusta. Najraje poganja v svetlih gozdovih, ob poteh, med živimi mejami, grmovjem in tudi na ledinah. Na vrtu jo je dobro zasaditi na sočno lego in v dobro prepustna tla.

Svetlo rumene cvetove nabiramo sredi poletja, jih posušimo in iz njih pripravimo čaj. Rdeče olje iz cvetnih popkov šentjanževke velja za odlično razkužilo, pomaga pri opeklinah in ozeblinah, pri pikih insektov in celjenju površinskih ran.

Ime rastlina dolguje izročilu, saj je nekoč veljalo, da bo ta še posebej učinkovala, če jo bodo nabrali na dan Janeza Krstnika, 24. junija. Ob letnem sončnem preobratu so na okna obešali tudi venec iz cvetov šentjanževke, saj naj bi s tem pregnali nesreče vseh vrst.

Ne spreglejte