Vsi vemo, da lahko pošteno spečejo, manj ljudi pa ve, da se koprive lahko uporabljajo tako v zdravilstvu kot prehrani, ker imajo veliko odličnih lastnosti.
Nabiranje
Koprive rastejo skorajda povsod, najboljši čas za nabiranje in uživanje pa je spomladi, čeprav jih lahko nabiramo tudi poleti, a takrat so njeni listi manj okusni in trdi. Koprivi dobro dene jesenski dež, zato jih je priporočljivo nabirati tudi takrat. Posebej pozorni moramo biti, da nabiramo veliko koprivo in ne njene sorodnice, imenovane mrtva kopriva, ki ima precej manj blagodejnih učinkov – to preprosto preverimo tako, da se s koprivo spečemo. Če nas je pošteno ožgala, je prava in primerna za nabiranje. Pri nabiranju je seveda treba paziti, da se ne spečemo, kar je najlažje storiti tako, da se zaščitimo z rokavicami. Korenine nabiramo spomladi ali jeseni, ko je v njih veliko hranilnih snovi, nabiranje listov pa lahko zavlečemo v poletje. Koprive sušimo v senci in na rahlem vetru, uporabljamo lahko celo rastlino, torej od listov, stebla in korenine do cvetov.
Koprive v prehrani
Če uporabljamo sveže koprive, naj bodo čim mlajše, torej nabrane zgodaj spomladi, dodajamo jih solatam, polivkam, sokovom, namazom, ponavadi v kombinaciji z drugo zelenjavo, ker je samo okus koprive zelo močan, lahko si skuhamo tudi koprivno juho. Če jih pripravljamo kuhane, jih za nekaj minut povremo v kropu (ravnamo se po receptih s špinačo ali blitvo), vode pa ne odlijemo stran, saj je v njej ogromno rudninskih snovi.
Čaj iz kopriv
Zavrite liter vode in vanj pomočite šopek nabranih kopriv. Pustite, da se v vodi mehčajo deset minut, vodo precedite in postrezite. Čaj je odličen za odvajanje vode, spodbujanje presnove, čiščenje krvi, premagovanje utrujenosti, lajšanje revmatičnih obolenj, spopadanje s slabim zadahom, odpravljanje aft ... Zaradi izjemnega diuretičnega učinka je priporočljiv tudi pri zdravljenju putike, ledvičnih kamnov in peska, pripravki iz posušene korenine pa pomagajo pri težavah s prostato. Kadar pripravljate čaj iz posušenih kopriv, veliko žlico kopriv prelijte s pol litra kropa, ohladite, precedite in popijte, tudi večkrat na dan.
Koprivin prečiščevalni smoothie
V sokovniku zmešajte sok treh ali štirih pomaranč (lahko uporabite tudi cele), pest svežih listov kopriv, pest regrata in po potrebi dodajte vodo; polovico količine pomaranč pa lahko nadomestite z grenivko ali limonami. Očiščevalno kuro s koprivinimi napitki si privoščite vsako pomlad.
Koprive za zdravje in nego
S koprivinim čajem si lahko negujete tudi lase, saj pomaga pri prhljaju in tankih laseh. Nanesite ga po šamponiranju in ga ne sperite. Iz kopriv pripravite tinkturo: sto gramov sveže koprive in drobno narezanih koreninic za dva tedna namočite v dva decilitra 90-odstotnega alkohola. Po dveh tednih pripravek precedite, izvleček zmešajte v enakem razmerju z vodo (1 : 1) in ga dvakrat na teden vtirajte v lasišče. Iz koprivinega poparka (koprive na hitro prelijte z vrelo vodo) si pripravite tonik za obraz.