Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 6. 2011,
8.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 6. 2011, 8.16

8 let, 7 mesecev

Najpogostejše poletne napake med vadbo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sončno in toplo vreme nas poleti vabi k dejavnostim v naravi. Na žalost pa rekreacija v poletnih mesecih poveča tveganje za dehidracijo, sončne opekline in celo odrgnine.

Poleti potrebujemo še kaj več od kreme z visokim zaščitnih faktorjem. Preberite, katere napake najpogosteje delamo pri poletni rekreaciji in kako se nevšečnostim izognemo. Skodelica vroče kave pred tekom Raziskave so pokazale, da kava pripomore k boljšim rezultatom pri treningu teka, priporočamo pa, da v poletnih mesecih to navado opustite. Kofein namreč deluje kot diuretik in poveča tveganje za dehidracijo. To pravilo velja, če spijete več kot pet skodelic kave na dan. Bo pa vaše telo dokazano lažje preneslo napore treninga v vročini, če pred tem spijete mrzlo pijačo z zdrobljenih ledom. Brez hrane po vadbi Ko nastopi vročina, nam težka kalorična hrana ne ugaja. Med dejavnostjo res ni priporočljivo, da obremenimo želodec s hrano, po vadbi pa moramo izgubljeno energijo le nadomestiti. V 30 minutah po vadbi naj bi pojedli prigrizek, ki vsebuje ogljikove hidrate in beljakovine, da si mišice po treningu opomorejo. Če hrane zaradi vročine res ne spravite vase, popijte vsaj tekočino, ki vsebuje sirotko. Tako boste telesu zagotovili potrebne beljakovine in preprečili dehidracijo. Preveč ohlapna oblačila

Pri športnih dejavnostih se izogibajte ohlapnim oblačilom, saj lahko znoj v kombinaciji s tkanino, ki se drgne ob kožo, povzroči površinske ranice. Kljub vročini priporočamo oprijete elastične hlače, ki pa ne smejo biti pretesne ali preveč ohlapne, saj bi v obeh primerih povzročile odrgnine na koži. Pred nakupom se še prepričajte, če so šivi na elastičnih hlačah res drobni, saj izstopajoči šivi prav tako dražijo kožo.

Oblačila črne barve Nošenje črnih oblačil je poleti precej neprijetno, saj temne barve vpijejo več toplote kot svetle. Črne tkanine so sicer manj propustne za škodljive UV-žarke kot svetle, vendar danes proizvajalci dodajajo UV-zaščito tudi v tkanine, tako da lahko pri rekreaciji uživate v svetlih tonih, temne pa pustite za zimske mesece.

Zgoraj brez Poleti med vadbo znoj teče v potokih in takrat je vsak kos oblačila odveč. Če že slečete majico, se pred in med vadbo izdatno namažite z zaščitno kremo s faktorjem 30 ali več.

Kolesarjenje brez čelade V poletni vročini bi na glavi raje kot čelado čutili prijeten vetrič. Vendar vam zaradi nošenja čelade ne bo manj vroče. Pri nakupu čelade prosite za pomoč prodajalca, saj se čelade za gorsko ali cestno kolesarjenje razlikujejo med seboj tudi po razporeditvi zračnikov.

V bazenu nismo žejni

Ko smo v vodi, zlahka pozabimo na žejo. Čeprav znojenja ne čutimo, telo ob dejavnosti v vodi ravno tako izgublja tekočino, ki jo je treba nadomestiti.

Vodo pijemo samo med vadbo Ne glede na to, ali smo dejavni v vodi ali na kopnem, do takrat, ko telo začuti žejo, smo že nekoliko dehidrirani. Če se želimo izogniti mišičnim krčem in dehidraciji, je priporočljivo popiti dovolj tekočine pred, med in po telesnem naporu. Dve do tri ure prej naj bi popili pol litra vode. Med ogrevanjem popijemo še 2 decilitra, med intenzivno vadbo od dva do tri decilitre vsakih 15 minut, med ohlajanjem po vadbi pa v 30 minutah nadomestimo izgubljeno tekočino s pol litra vode.

Ne spreglejte