Ponedeljek, 7. 11. 2011, 8.44
8 let, 7 mesecev
Najpogostejše koži škodljive napake
Koža je največji organ, ki ščiti in varuje vse druge organe v telesu. Po površini je največji organ, po teži pa najtežji – pri odraslem človeku meri do 2 m², tehta pa do 10 kilogramov. Je nadvse vsestranski organ, saj služi za razmejitev telesa od okolice, ga ščiti pred vplivi okolja, je sredstvo razumevanja, regulira telesno temperaturo, služi izmenjavi snovi z okoljem, zaznava dotik in temperaturo in tako dalje. Mladim ženskam se sprva morda zdi popolnoma samoumevna, več pozornosti in časa pa ji namenijo šele, ko se na njej začnejo kazati znaki časa. Uprite oči v prihodnost in s svojimi dejanji že danes poskrbite za to, da bo vaša koža sveža, sijoča in zdrava. Spodaj lahko najdete nekaj navad, ki se jim je bolje izogniti. Alkohol Ni treba, da se mu popolnoma odrečete – en kozarec vina, piva ali svojega najljubšega koktajla na dan si lahko mirne vesti privoščite. Pazite le pri prekoračenju omenjene omejitve. Preveč te opojne substance namreč pospeši tok časa, koža pa prehitro postane pusta in povešena. Izbira napačnih izdelkov Če je vaša koža suha in občutljiva, je to, da izberete kremo, namenjeno mastni koži, velika napaka. Dobro preučite značilnosti svoje kože in temu prilagodite kozmetične izdelke, ki si jih privoščite. Če vam ni popolnoma jasno, v katero kategorijo bi se lahko vaša koža uvrstila, se posvetujte s strokovnjakom. Kajenje Pred dobro znanimi negativnimi platmi kajenja ni treba več posebno svariti – rezultat kajenja na koži pa so globlje, opaznejše gube, lise, desetletje kajenja pa naj bi človeka postaralo še za dodatni dve leti in pol.
Izogibanje zaščitnemu faktorju Čeprav je poletja že konec, morate tudi pozimi paziti, da kožo dobro zaščitite – še posebno, če ste ljubitelji zimskih športov. Ne pozabite in svoj obraz namažite s kremo z zaščitnim faktorjem. Dandanes se ta zelo pogosto nahaja tudi v različnih pudrih. Preverite le, če je faktor primeren za vaše aktivnosti na soncu.
Brez vratu in dekolteja Nega kože na obrazu se ne sme končati strogo na obrazu. Vrat in dekolte sta namreč ogromno časa enako izpostavljena dejavnikom okolja kot obraz, a pogosto prejmeta premalo nege. Poskrbite torej, da sta dovolj navlažena in zaščitena s kremo. Sem in tja jima privoščite še piling.
Uporaba umazanih čopičev Če pozabite na pranje čopičev za nanašanje rdečila ali pudra, lahko končate z od pudra lisastimi lici, zamašenimi porami in celo bakterijskimi infekcijami. Čopiče zato na vsake tri tedne splaknite, jih očistite z blagim šamponom in ga na koncu dobro izperite.
Prepogosto kramljanje Čeprav se sliši smešno, lahko do napak na koži pripelje tudi prepogosto pogovarjanje po telefonu. Na njem se lahko namreč hitro znajdejo bakterije, ki povzročijo neprijetnosti, ki jih še dodatno pospeši toplota, ki jo telefon oddaja. Poskrbite za to, da je telefon čist, še bolje pa je, če si omislite slušalke.
Prepogost piling Čeprav se zdi občutek nežne kože takoj za tem, ko smo naredili piling, prijeten, je bolje, da ga ne delate prepogosto. Intenzivni pilingi imajo lahko dolgoročno prav nasproten učinek. Sprva kožo izsušijo, ta zato začne izločati več maščobe, posledica pa so lahko rdeče lise oziroma majhni mozoljčki. Uporabljajte nežne izdelke in tudi te ne prepogosto.
Ponočevanje Pomanjkanje spanca lahko poslabša vse neprijetnosti na koži, h katerim ste nagnjeni. Hkrati pa je spanec tudi čas, ko ima telo čas popraviti majhne poškodbe, ki so se primerile čez dan. Če ta proces zmotite, upočasnite obnavljanje celic. To lahko zmoti normalen pretok krvi po koži, ta pa postane bledikasta.
Spanec brez čiščenja Če si, preden se odpravite v posteljo, ne očistite obraza, pustite, da se koža kuha pod plastmi ličil. To povzroča dodatno izločanje maščobe, zamašene pore, mozolje in podobne neprijetnosti. Vsakič si pred spanjem skrbno očistite obraz s primernim blagim gelom.
Hitra prehrana Če predelane ogljikove hidrate in maščobe, ki jih najdemo v hitri prehrani, zamenjate za beljakovine in polnozrnate izdelke, bo vaša koža občutno manj nagnjena k neprijetnim izbruhom. Nezdrava hrana namreč pripomore k zvišanju krvnega sladkorja, inzulin pa stimulira hormone, ki proizvajajo maščobo, rezultat pa so mozolji. Če spremenite svoje prehranjevalne navade, so lahko pozitivni rezultati vidni že v šestih tednih. Namesto nezdravih prigrizkov si privoščite kikirikijevo maslo, oreške in avokado ¬– ti vsebujejo hranilne snovi, ki blagodejno vplivajo na lase, nohte in seveda kožo. Ne pozabite tudi na vodo!
Stiskanje mozoljev Čeprav se je včasih temu težko upreti, stiskanje mozoljev bakterije porine še globlje v kožo, to pa povzroči vnetja, infekcije in dolgotrajne brazgotine. Prav tako ni preveč priporočljivo, da jih napadete s premočnimi izdelki. Če imate resnične težave, naj vam pri tem pomaga strokovnjak.
Izogibanje rekreaciji Telovadba pospeši krvni obtok, rezultat je tudi zdrava in sijoča koža. S telovadbo se izognete tudi koži neprijetnemu stresu, če si jo privoščite na svežem zraku, pa bo ta še dodatno pripomogel k blagodejnim učinkom. Pojdite na sprehod!
In še za konec: ne pozabite še na najbolj očitno napako, s katero lahko resno poškodujete svojo kožo – sončenje!