Petek, 25. 4. 2014, 14.26
7 let, 7 mesecev
Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri zaščite pred soncem?

Še posebej nas begajo različne informacije o tem, kašen faktor je najbolje izbrati ali na katere kemikalije moramo biti pozorni in ne nazadnje, ali so sredstva za zaščito pred soncem v obliki razpršil res nevarna zdravju. Na kaj je torej treba biti zlasti pozoren pri branju deklaracij?
Na uradu za kemikalije so nam pojasnili, da je znanstveni odbor za potrošniške proizvode pri Evropski komisiji v zvezi z varnostjo uporabe UV filtra Benzophenone-3 (BP-3) ali Oxybenzona (INN) v kozmetičnih izdelkih mnenja, da kemikalija sicer lahko povzroči fotoalergične reakcije, nima pa (foto)mutagenih oziroma (foto)genotoksičnih lastnosti.
Zaskrbljenost glede retinil palmitata v kremah za sončenje je nastala, potem ko je ameriška nevladna in neprofitna okoljska organizacija Environmental Working Group leta 2010 izpostavila, da raziskave na živalih kažejo, da so tiste, ki so jih namazali s kremami z omenjeno sestavino, kar za 21 odstotkov hitreje razvile kožne lezije in tumorje v primerjavi s kontrolnimi živalmi, pri katerih so uporabili kreme brez retinil palmitata. Obe skupini sta bili eno leto vsak dan devet minut izpostavljeni močni sončni svetlobi.
Iz urada za kemikalije so nam glede retinilnega palmitata sporočili le, da znanstveni odbor za potrošniške proizvode pri Evropski komisiji v zvezi s to sestavino še ni pripravil mnenja.
Na uradu za kemikalije odgovarjajo, da je bila pred kratkim na ravni EU sprejeta uredba, ki dovoljuje uporabo UV filtra ETH-50 v nano obliki v sončnih kremah, medtem ko je uporaba tega UV filtra v nano obliki v aerosolnih razpršilcih prepovedana, ravno zaradi pomislekov glede varnosti za človekovo zdravje po večkratni inhalacijski izpostavljenosti. Evropska komisija je pripravila tudi osnutek uredbe, ki dovoljuje uporabo nano titanovega dioksida in nano cinkovega oksida kot UV filtrov v sončnih kremah ter prepoveduje uporabo omenjenih dveh filtrov v aerosolnih razpršilcih.