To dragoceno olje ni dobro le za kozmetične namene, saj poleg tega, da zdravi kožne težave, zelo ugodno vpliva tudi na celoten organizem.
Arganovo drevo, ki ga je Unesco leta 1999 razglasil za del svetovne dediščine, najdete le na enem koncu sveta – v jugozahodnem delu Maroka. Potep po tej afriški državi lahko tako izkoristite tudi za nakup dragocenega olja, saj boste za dva decilitra olja na evropskih tleh lahko odšteli tudi od 20 do 25 evrov. Poleg tega je tamkajšnje olje verjetno tudi bolj kakovostno kot tisto, ki ga kupite v Sloveniji.
Tako kot olje je čudežno tudi samo drevo, saj mu poleg tega, da živi od 150 do 200 let, do živega ne morejo niti suša niti visoke temperature. Njegova posebnost je tudi to, da če odmre, po sedmih letih spet oživi. Drevesa pa imajo tudi pomembno ekološko vlogo, saj s tem, ko ohranjajo vlažnost in rodovitnost prsti, preprečujejo širjenje puščave.
Iz jedrc do tekočega zlata
Olje, ki mu zaradi njegovih zdravilnih učinkovin pravijo tudi tekoče zlato, pridobivajo s hladnim stiskanjem jedrc olivam podobnih plodov, ki jih drevesa rodijo le enkrat letno. Pridelava olja je zelo zahteven postopek, saj sadežem, ko jih naberejo, najprej odstranijo pulpo, nato oreščke ročno strejo in šele nato jim odstranijo semena.
Iz praženih jedrc pridobivajo jedilno olje, iz nepraženih pa kozmetično. Za en liter olja je potrebnih okoli šestnajst ur ročnega dela in okrog 40 kilogramov sadežev.
Bogato z vitaminom E in nenasičenimi maščobnimi kislinami
Arganovo olje vsebuje veliko vitamina E, kar okoli 94 odstotkov več kot olivno olje, vsebuje pa tudi kar 80 odstotkov nenasičenih maščobnih kislin. Zaradi visoke vsebnosti vitamina E deluje kot močan antioksidant, ki nevtralizira proste radikale. Ščiti tudi vezivna tkiva, aktivira kisik v celicah, izboljšuje možganske zmogljivosti in pozitivno deluje na jetra.
Uživanje olja uravnava tudi holesterol v krvi, preprečuje arteriosklerozo in omili revmatične težave. Na splošno lahko rečemo, da krepi telesno odpornost in ureja prebavo.
Učinkovito sredstvo proti ranam
Olje je priznano tudi v kozmetiki, saj pomaga obnavljati kožo in preprečevati njeno staranje. Zahvala gre predvsem vsebnosti fitosterola, sestavini, ki pri zdravljenju odrgnin in blažjih poškodb ter ranah zelo pozitivno vpliva na naše telo – uničuje namreč glivice in bakterije.
Blagodejno vpliva tudi pri številnih težavah s kožo, kot so suha koža, akne, luskavica, ekcem in gube.
Olje v prehrani
Tekoče zlato je tudi ena od bistvenih sestavin gurmanskih dobrot. Zaradi svojega izrazitega okusa ga v prehrani uporabljamo le kot dodatek k jedem. Strokovnjaki za boljšo prebavo in absorpcijo tik pred zaužitjem glavnega obroka priporočajo dve žlički arganovega olja.
Če vam njegov izrazit okus, ki se ga težko opiše z besedami, ni všeč, ga lahko popravite z nekaj kapljicami bučnega olja.