Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 11. 2010,
15.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 11. 2010, 15.07

8 let, 7 mesecev

Čebelja lekarna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Izraz priden kot čebela je dobro znan in nikakor ni iz trte izvit. Te majhe živalice so darilo ljudem, saj jim nudijo sladko razvado, ki pa je hkrati tudi zdravilna.

Med in drugi "čebelji pridelki" že tisočletja ostajajo številka ena v naravnem zdravilstvu. Zdravljenje s čebeljimi pridelki pa imenujemo apiterapija. Sladko zlato Žlička medu za boljši spanec, ali žlička medu za boljše počutje, ali žlička medu proti slabokrvnosti. Vsa prepričanja o medu so globoko zakoreninjena v mislih ljudi, kjer med še vedno velja za sladko razvado in hkrati zdravilo. Med deluje antibiotično in antimikrobno. Ker vsebuje vitamine, minerale in antioksidante, ga nekateri uporabljajo kot prehransko dopolnilo ob slabokrvnosti, hudi fizični obremenitvi, okrevanju po dolgih boleznih ter pri zdravljenju ran. Med deluje rahlo odvajalno, tako da deluje tudi očiščevalno. Pri pljučnih boleznih lajša izkašljevanje, uporablja pa se tudi ob vnetjih grla in astmah. Seveda je delovanje odvisno tudi od vrst medu, ki vsaka posebej zdravi različne težave: npr lipov med se uporablja pri prehladih in glavobolih, kostanjev pri slabokrvnosti, smrekov pri bronhitisu in za lažje izkašljevanje ...

Cvetni prah

Cvetni prah vsebuje veliko vitaminov in beljakovin, zdravilci pa poznajo kar nekaj različnih vrst cvetnega prahu, ki vsak posebej blaži druge vrste težav. Gre za cvetni prah, ki ga nabirajo čebele in na splošno ni tako alergen kot tisti, ki ga veter nosi po zraku, čeprav naj velja opozorilo, da so nekateri alergični tudi na ta prah in se ga je v tem primeru dobro izogibati. Terapija s cvetnim prahom se izvaja ob menjavi letnih časov, začnemo pa tako, da na tešče vzamemo žličko cvetnega prahu, čez dva tedna pa povečamo količino na dvojno dozo. Terapija traja en mesec.

Na splošno se cvetni prah uporablja pri slabokrvnosti, neješčnosti, slabem razpoloženju, duševnih stiskah, za urejanje prebave, nespečnosti, pri pomanjkanju koncentracije ter celo pri težavah s prostato.

Matični mleček Matični mleček izločajo čebele, katerih glavna naloga je, da skrbijo za zalego matic. V njem so tako zbrane hranljive snovi, sam mleček pa zaradi rahlo kiselkastega in pekočega okusa kombiniramo z medom ali drugimi živili. Matični mleček je dobrodošla alternativa pri okrevanjih ob dolgotrajnih boleznih, slabokrvnosti, pri težavah z meno, pri težavah s koncentracijo, pri izgubi apetita, kronični utrujenosti in živčnih boleznih. Nekateri prisegajo na matični mleček pri izpadanju las. Matični mleček se uživa čim bolj svež.

Propolis

Skoraj vsi se spominjamo te sladkopekoče tekočine iz otroštva, ko smo na kocki sladkorja dobili nekaj kapljic, da se je hitreje pozdravilo grlo ali so nam starši z njim namazali ustnice, ko se je na njih razbohotil herpes. Seveda je bilo to z razlogom, saj je propolis znan po svojem antibiotičnem delovanju, pri katerem ne uničuje samo bakterij (kot običajni antibiotiki), ampak se spravi tudi nad viruse ter glivice. Propolis, ki je pravzaprav skupek različnih smol, je dobrodošlo zdravilo proti slabokrvnosti, raznih vnetjih ustne votline in žrela ter zobobola, prav tako pa pri raznih obolenjih kože in ranah.

Ne spreglejte