Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
19. 2. 2016,
13.08

Osveženo pred

10 mesecev, 2 tedna

Siol.net

Foto: Zavod Vozim, Thinkstock

Video: YouTube

Natisni članek

Natisni članek

advertorial Lidl Slovenija Ustvarimo boljši svet

Petek, 19. 2. 2016, 13.08

10 mesecev, 2 tedna

Tekstaš, ko voziš? Nikar! (video)

Siol.net

Foto: Zavod Vozim, Thinkstock

Video: YouTube

Z namenom, da bi mladi spoznali, kako tragičen je lahko en poslan SMS med vožnjo, je nastal video z zelo resnim sporočilom. Za njim pa se skrivajo tudi resnične zgodbe.

Pri nastanku videa so sodelovali ljudje z osebno izkušnjo

Video je nastal pod okriljem zavoda Vozim, ki je bil ustanovljen leta 2008, pobuda za nastanek pa je bilo visoko število poškodovancev v prometnih nesrečah v Sloveniji. Člani zavoda so zaradi hude telesne poškodbe – poškodbe hrbtenjače – zdaj priklenjeni na voziček. Odločili so se, da se bodo združili in se osredotočili na najbolj rizično skupino – mlade med 15. in 22. letom starosti.

V okviru akcije Še vedno vozim – vendar ne hodim zdaj združujejo 15 aktivnih predavateljev, ki svoje izkušnje delijo naprej, pa tudi preostale člane, ki so se poškodovali pri športu, delovnih nesrečah in drugo. Ponesrečencem s hudimi telesnimi poškodbami pa tudi pomagajo pri rehabilitaciji in ponovni vključitvi v življenje.

Mlade želijo opozoriti, da še tako majhen trenutek neprevidnosti lahko popolnoma spremeni življenje. | Foto: Mlade želijo opozoriti, da še tako majhen trenutek neprevidnosti lahko popolnoma spremeni življenje.

Kako se pridružiti zavodu Vozim?

Pridružijo se lahko osebe, ki jih zanima preventivno delo, osebe, ki so doživele prometno nesrečo s hudimi telesnimi poškodbami in bi rade svojo izkušnjo delile naprej, pa tudi osebe, ki jih zanima prostovoljno delo. Dosegljivi so na info@vozim.si ali telefonski številki 070 222 261.

Da jutri ne bo več žrtev na cestah

"Naša vizija je ustvarjati vrednoto varne vožnje skozi spreminjanje src, da jutri ne bo več hudo telesno poškodovanih in smrtnih žrtev na naših cestah. Ciljna publika so predvsem mladostniki, ki so zaradi svoje starosti, neizkušenosti in življenjskega sloga v prometu spadajo med ogrožene skupine, saj je v splošnem tudi na globalni ravni prometna nesreča glavni vzrok umrljivosti mladih," nam je povedala Barbara Kos, članica zavoda Vozim.

Njihovo glavno poslanstvo temelji na neformalnem izobraževanju Še vedno vozim – vendar ne hodim, kjer mladostniki iz drugega zornega kota – osebno izkušnjo poškodovancev v prometnih nesrečah – spoznajo prometno varnost in pomen upoštevanja cestnoprometnih predpisov. Mladostnike in širšo javnost osveščajo tudi prek akcij, kot je Ne tekstam, ko vozim!, s katero želijo opozoriti na nevarnost uporabe telefona med vožnjo.

Telefoniranje med vožnjo enako vožnji pod vplivom alkohola

"Žal se premalo voznikov zaveda, da je telefoniranje med vožnjo enako, kot če bi imeli v krvi 0,8 promila alkohola (kar je enako, kot če bi popili 3–5 decilitrov vina) in da med pisanjem SMS-sporočila voznik na vozišče gleda kar štirikrat manj časa kot pri normalni vožnji," opozarja Barbara Kos.

"Podatki raziskave, ki jo je letos naredila Javna agencija za varnost prometa, pa kažejo, da med vožnjo telefone uporablja kar 75 odstotkov voznikov, bodisi za klice bodisi za pisanje SMS-sporočil in pregled socialnih omrežij," še pove.

"Da se to, kar se je zgodilo nam, ne zgodi še komu drugemu"

Na zavodu Vozim do mladostnikov pristopijo z osebno izkušnjo. | Foto: Na zavodu Vozim do mladostnikov pristopijo z osebno izkušnjo.

Delavnico Še vedno vozim – vendar ne hodim izvede član zavoda, ki je zaradi posledic prometne nesreče na invalidskem vozičku. Mladostnikom predstavi svoje življenje pred in po prometni nesreči, vzrok za samo prometno nesrečo ter prometne nesreče na splošno. Pozove jih k upoštevanju cestnoprometnih predpisov, da se to, kar se je zgodilo njemu, ne zgodi še komu drugemu. Mladim predstavi tudi aktivno udejstvovanje invalidov po rehabilitaciji in njihovo vključevanje nazaj v družbo.

"Menimo, da se lahko na področju preventive v prometu še veliko naredi, posebej je treba izpostaviti mogoče hude in trajne posledice prometnih nesreč, ki lahko nastanejo že zaradi majhne nepazljivosti na cesti ali pa namernega neupoštevanja prometnih predpisov (prehitra vožnja, neuporaba varnostnega pasu, vožnja pod vplivom alkohola, uporaba telefona med vožnjo …)," razmišlja Barbara Kos.

Zgodba Mateja Lednika

Matej Lednik. | Foto: Matej Lednik. Matej Lednik je član zavoda Vozim, ki na delavnicah Še vedno vozim – vendar ne hodim z mladostniki deli svojo izkušnjo. Hudo telesno se je poškodoval v prometni nesreči z motorjem pri 22. letih. 

"Motorji so bili moja strast, že odkar se spomnim … Uradno sem jih začel voziti pri 14 letih, neuradno pa že od prvega razreda. Zelo rad sem se vozil po ovinkastih cestah, takšnih, nam motoristom pisanih na kožo. Dokler se nisem po lepem avgustovskem dnevu zbudil v bolnišnici – zlomljena hrbtenica, poškodovana hrbtenjača …" je povedal za spletno stran zavoda Vozim.

 

Lidl Slovenija bo podprl delovanje zavoda Vozim z donacijo.

 

Podpornik rubrike Ustvarimo boljši svet je podjetje Lidl Slovenija.

Ne spreglejte