Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 4. 2012,
15.24

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 4. 2012, 15.24

9 let

TOP 10 zadnjih večerij v umetnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Motiv zadnje večerje je eden od bolj prepoznavnih motivov v umetnosti. Najbolj znana je zagotovo Zadnja večerja Leonarda da Vincija, mi pa smo jih poiskali še deset.

10. Zadnja večerja – Mary Beth Edelson

Poster iz leta 1972 predstavlja zadnjo večerjo s feminističnim preobratom: Mary Beth Edelson je čez glave apostolov in Jezusa nalepila obraze sodobnih umetnic, kjer je častno Jezusovo mesto pripadlo Georgiji O'Keefe. Kopijo posterja je umetnica podarila Ženskemu centru v Pennsylvaniji, ki se je odprl leta 1992, zaradi česar se je osem zaposlenih na fakulteti Franklin and Marshal College pritožilo, češ da poster žali čustva kristjanov. Vodstvo Ženskega centra posterja ni želelo umakniti.

9. Zadnja večerja – Film Vojka Anzeljca

Leta 2001 si je motiv zadnje večerje izposodil tudi slovenski režiser Vojko Anzeljc v filmu z istim imenom. V njem sta kot dva norčka zaigrala Matjaž Javšnik in Drago Milinović, ki v želji, da bi posnela junaški film, k sodelovanju povabita prostitutko Magdaleno, ki jo je odigrala Aleksandra Balmazović. Podobo zadnje večerje Leonarda da Vincija lahko v filmu vidimo v obliki gobelina.

8. Zadnja večerja – Lačni Franz

Zadnja večerja je tudi naslov skladbe skupine Lačni Franz, ki so si za melodijo skladbe izposodili melodijo himne Sovjetske zveze.

7. Serija slik Zadnja večerja – Andy Warhol

Če se je lotil ikon, kot je Marylin Monroe, ni čudno, da se je leta 1986 lotil še Zadnje večerje Leonarda da Vincija, kar je bila tudi njegova zadnja dokončana serija. Gre sicer za naročeno serijo, ki jo je po posredovanju pariškega prodajalca umetnin plačala milanska banka Credito Valtellinese, danes pa je na ogled v newyorškem Guggenheimu.

6. Zakrament zadnje večerje – Salvador Dali

Slika, ki je bila dokončana leta 1955 po devetih mesecih dela, je ena do najbolj priljubljenih Dalijevih kompozicij. V Narodni galeriji umetnosti v Washingtonu je slika vse od leta 1955 najbolj priljubljena slika v galeriji.

5. Zadnja večerja – Damien Hirst

Zadnja večerja Damiena Hirsta, najbogatejšega živečega umetnika, je sestavljena iz 13 delov, kjer se Hirst poigrava z grafičnim oblikovanjem embalaže v farmacevtski industriji. Sterilne linije in barve namesto imen zdravil spremljajo imena jedi, priljubljenih na Otoku. Naslov se morda nanaša na večerjo umirajočega, ki je sestavljena zgolj iz zdravil, zgovorna pa je tudi izjava Hirsta, da je umetnost kot zdravilo, lahko zdravi, vendar pa veliko ljudi verjame v medicino, ne pa tudi v umetnost.

4. Po zadnji večerji – Devorah Sperber

Mozaik Devorah Sperber je sestavljen iz 20.736 tulcev sukanca, ki od daleč delujejo kot slikovne točke, ki sestavljajo da Vincijevo Zadnjo večerjo, ki pa je zrcalna in obrnjena za 180 stopinj. Pravo sliko lahko vidimo s pomočjo posebne leče, ki ustvarja iluzijo tridimenzionalnosti.

3. Zadnja večerja – David LaChapelle

LaChapelle, fotograf, ki je prepoznaven predvsem po svojih hiperrealističnih fotografijah, je svojo prvo delo kot fotograf dobil od Andyja Warhola leta 1980 pri reviji Interview. Zadnja večerja je fotografija iz serije Meditacija, v kateri je LaChapelle poustvarjal tradicionalne religijske prizore.

2. Zadnja večerja z družino Soprano – Annie Liebovitz

Znamenita fotografinja si je za revijo Vanity Fair pri snemanju igralcev iz serije Sopranovi izposodila motiv zadnje večerje in okoli glave družine, Tonyja Soprana, ki ga je igral James Gandolfini, posadila njegove soigralce.

1. Yo Mama's Last Supper – Renée Cox

Zadnja večerja jamajško-ameriške umetnice Renée Cox je montaža petih fotografij, na katerih je 12 temnopoltih moških in gola temnopolta ženska na sredini – umetničin avtoportret – postavljenih podobno kot apostoli in Jezus na da Vincijevi sliki. Leta 2001 so delo razstavili v brooklynskem muzeju umetnosti, kar je zelo razburilo takratnega župana New Yorka Rudyja Giulianija, ki je takrat zahteval, da se ustanovi odbor, ki bo začrtal standarde primernosti za vsa javno razstavljena umetniška dela.

Ne spreglejte