Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 12. 2013,
15.35

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 12. 2013, 15.35

8 let, 9 mesecev

Top 10 kostumov negativcev v filmih o superjunakih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zrcalce, zrcalce na steni povej, kateri superjunaški zlikovec najbolj moden v deželi je tej?

10. Mandarin (Iron Man 3)

Kdor si je ogledal izjemno uspešen tretji del v seriji o Iron Manu, je bil zagotovo presenečen nad zanimivim obratom v filmu, ko so namesto pravega negativca Mandarina predstavili prenapihnjenega igralca, imenovanega Trevor (izjemen Ben Kingsley), ki je Mandarina v filmu upodabljal. Za številne ljubitelje stripov je bil to zagotovo šok, saj so pričakovali, da bodo uzrli Mandarina v vsej njegovi zlobi, kako uporablja vesoljske magične prstane. Ne gre pa oporekati dejstvu, da gre za pametno in pogumno odločitev scenaristov. Ker je bila ta različica Mandarina uporabljena kot manipulativno politično sredstvo, je bil tudi njegov kostum predstavljen kot zmes številnih različnih kultur, veliko od njih močno povezanih s terorizmom. Zanimiv dodatek celotnemu videzu je bil tudi ščit Stotnika Amerike, vtetoviran na zadnji del Mandarinovega vratu. Edina razlika od avtentičnega ščita je bil znak anarhistov namesto zvezde.

9. Bane (Vzpon Viteza teme – The Dark Knight Rises)

Banova upodobitev v spektaklu Christopherja Nolana je med stripovskimi ljubitelji naletela na nemalo negodovanj. Največja težava je bil njegov glas, potem ko so med testnimi prikazovanji številni potožili, da se ga težko razume. Kar zadeva njegov kostum, so mnogi pogrešali cevke s strupom (venom), s pomočjo katerega Bane razvije svojo supermoč. Da nekoliko nizke postave Toma Hardyja, ki je Banea upodobil, niti ne omenjamo. A ko je film končno ugledal luč sveta, ni bilo dvoma, da je Hardyjev Bane izjemna "kolosalna" stvaritev, navidezno nepremagljiv stroj v boju z netopirsko našpičenim človekoljubcem. Tudi manko cevk s strupom ni bil moteč. Videz, ki ga je želel Nolan, se je mojstrsko zlil s temačnim svetom, ki ga je ustvaril. In maska, v tem primeru uporabljena kot aparatura za dihanje, je srhljiva in nadvse učinkovita kreacija.

8. Sandman (Spider-Man 3)

Ko so filmski ustvarjalci postavljeni pred izziv oživiti superjunake in zlikovce na velikem platnu, je skoraj neizogibno, da bodo v filmu spremembe, ki jih v stripu ni. Ni rečeno, da na primer vsi stripovski kostumi delujejo tudi v resničnem življenju. Vendar pa je Sandman eden redkih primerov, za katerega so kostum preprosto prerisali iz stripa. Seveda je stvar razprave, ali lahko pulover z zelenimi črtami in rjave hlače sploh označimo za kostum, a tako je bil ta lik vedno predstavljen v vseh stripih in tako ga je Sam Raimi predstavil v tretjem delu svoje trilogije o Spider-Manu. To, da je igralec Thomas Haden Church tako podoben liku iz stripa, samo še pripomore k njegovi avtentičnosti. Posebni učinki v filmu, ki Sandmanu omogočijo njegovo supermoč, pa so še danes dih jemajoči ...

7. The Joker (Batman)

Jacku Nicholsonu je z Jokerjem uspelo ustvariti enega najbolj popolnih (tudi kar zadeva videz) stripovskih negativcev v svetu sedme umetnosti. Čeprav njegov obraz ni identična replika stripovsko hudičevskega lica, pa je kostum popoln. Njegova (preveč) barvita podoba je v temačnem, gotskem svetu Batmana, kot si ga je zamislil Tim Burton, delovala izjemno. Burtonu gre samo hvala, da je poskušal nasmeh na Jacksonovem obrazu prikazati brez uporabe računalniške tehnologije. Prav tako so tu še zeleni lasje, bel obraz in kričeča vijoličasta obleka. Zanimivo bo videti, kako bodo ustvarjalci prihodnjih filmov o Batmanu videli Jokerja, po tej in Nolanovi različici.

6. The Abomination (Neverjetni Hulk – The Incredible Hulk)

Čeprav ne gre dejansko za kostum, si računalniško ustvarjena gmota grozljivo zmaličenih mišic zasluži mesto na tem seznamu, še posebej zato, ker predstavlja eno najbolj avtentično prikazanih negativcev v tistem času. Neverjetni Hulk je bil leta 2008, poleg Iron Mana, eden prvih filmov studia Marvel. Ko so kritiki raztrgali Hulka, ki ga je leta 2003 posnel oskarjevec Ang Lee, je bilo na Marvelu, da vdahne novo življenje zelenemu Goljatu. The Abomination je bila dobra izbira za negativca in zadnji spopad v filmu, med njim in Hulkom, še danes velja za enega najboljših pretepaških prizorov v zgodovini filmov, ki temeljijo na stripovskih junakih. Bil je grozljiv, ogromen, zastrašujoč ... grozota v celoti. Se bo še kdaj, v preoblečeni računalniški suknji, pojavil v filmih o Hulku, ki prihajajo? Bomo videli ...

5. Rdeča lobanja – Red Skull (Stotnik Amerika: Prvi maščevalec – Captain America: The First Avenger)

Rdeča lobanja je še eden tistih negativcev, za katerega so se številni bali, da jim ne bo uspelo. Vendar pa je studio Marvel leta 2011 v Stotniku Amerike zmagovito dokazal nasprotno. K izjemnosti samega lika je močno prispevala tudi izbira igralca, Huga Weavinga, katerega obraz se je v filmu izkazal, da je maska, za katero se skriva prava podoba Rdeče lobanje. Podobo lobanje so izdelali s pomočjo mejkapa, le nos so odstranili računalniško. Edino, čemur gre oporekati, je, da je videz lobanje na čase nekoliko preveč plastičen. Glavna sprememba na liku, ki ji ljubitelji stripov niso mogli oprostiti, pa je bila zamenjava logov na Lobanjinem dolgem plašču. Logotipi organizacije Hydra namesto nacističnih znakov? S tem se ne gre igrati ... Ali pač?

4. Dvoličnež − Two-Face (Temni vitez – The Dark Knight)

Po nič več kot posmehljivi upodobitvi Dvoličneža v filmu Batman za vedno (Batman Forever) je moral Nolan v Temnem vitezu pravilno predstaviti nekdanjega državnega tožilca Harveyja Denta, ki postane grozljivo izmaličen Dvoličnež. To mu je z uporabo računalniške tehnologije več kot uspelo. Nolan je tudi našel pametno razlago, zakaj Dvoličnež nosi obleko, katere ena stran se razlikuje od druge. Polovica obleke je pač zgorela v istem požaru, ki je izmaličil tudi polovico tožilčevega obraza. Ko se je moški, ki je sprva želel rešiti mesto Gotham, s celotnim obrazom obrnil proti kameri in pokazal svoj novi videz, ne dvomim, da marsikomu v dvorani ni zastal dih. Polovica obraza je res tako ostudna!

3. Venom (Spider-Man 3)

Tretji del Raimijevega Spider-Mana so pestile številne težave. Ena teh je bila tudi preveliko število negativcev. Kljub težavam v scenariju, pa so vsaj videz zlikovcev zadeli. Podobno kot pri prej omenjenem Sandmanu so izvrstno upodobili videz Venoma (zaigral ga je Topher Grace). Kljub temu da je bil po fizični podobi nižji od svojega stripovskega soimenjaka (škoda, ker je v stripu ravno ta razlika v pojavnosti med Venomom in Spider-Manom odigrala veliko vlogo v njunih bojih), pa gre studiu Sony pohvala, da je uporabil znani dizajn na negativčevih prsih. Tudi njegove oči in usta so računalniški čarovniki mojstrsko oblikovali, kar je za popolno grozljivo podobo lika še en velik plus. Kljub vsemu pa se nekako ne moremo otresti občutka, da bo šele prihodnost, enkrat, ko bo, razkrila tisto pravo, definitivno podobo kultnega stripovskega negativca.

2. Loki (Maščevalci – The Avengers)

Dejstvo, da nordijski bog Thor v filmih skoraj nikoli ne nosi svojega pokrivala, ni naletelo na dober odziv gledalcev in stripovskih navdušencev. Marvel te napake ni ponovil pri njegovem hudobnem polbratu Lokiju. Ko so Lokija prvič predstavili leta 2011 v filmu Thor, so ga pokazali v njegovi popolni opravi, tudi s pokrivalom z ogromnimi rogovi. Njegov celotni kostum so še izboljšali, ko je igralec Tom Hiddleston ponovil vlogo v lanskoletnih Maščevalcih in je bil enako dobro videti tudi v letošnjem nadaljevanju Thora, Svetu teme. Prav po zaslugi Hiddlestona, ki je Lokija upodobil z izjemnim občutkom za zlobo, s kančkom narcisoidnosti in veliko preračunljivosti, rogovi na njegovem pokrivalu ne delujejo smešno, temveč so le naravni podaljšek njegove prezence na platnu. Kateremukoli drugemu igralcu to morda ne bi uspelo ...

1. The Joker (Temni vitez – The Dark Knight)

Še preden je Temni vitez doživel premiero, so bili stripovski privrženci prepričani, da Heath Ledger ni prava oseba za prepričljivo upodobitev klovnovskega princa kriminala, Jokerja. Ledger je seveda s svojo z oskarjem nagrajeno vlogo zaprl usta vsem dvomljivcem, pa tudi njegov kostum in maska sta bila po Nolanovi zaslugi dovolj realistična, da nista izpadla preveč otročja, a sta še vedno odsevala stripovsko energijo. Še najbolj kontroverzen od vsega je bil njegov "nasmešek", ki je bil posledica napada Jokerjevega očeta z nožem (torej brazgotine) in ne posledica kemikalij, ki bi mu razžrle obraz. Kljub vsemu je celotna Jokerjeva podoba ena najboljših filmskih kreacij za potrebe filma o superjunaku.

Ne spreglejte