Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
27. 6. 2011,
8.48

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 6. 2011, 8.48

7 let, 9 mesecev

TOP 10 glasbenih uspešnic o Ljubljani

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tiste popevke, ki jih je navdahnila naša prestolnica. S svojimi mostovi, zvonovi, četrtmi, lepimi dekleti, nebotičnikom in celo dolgočasjem.

Prebivalci v poletnih mesecih bežijo stran od njenega žgočega asfalta, medtem pa jo bolj cenijo vedno bolj navdušeni turisti, ki pogosto pripovedujejo o njeni "očarljivosti" in "ljubkosti". Nek par je bil tako očaran, da sta po naši "ljubljeni" Ljubljani celo poimenovala svojo hčerko. Karizma naše prestolnice si kljub vsemu ne more lastiti vseh zaslug za številčne skladbe, ki so ji posvečene. V zlatih časih slovenske popevke je namreč obstajal natečaj za najboljšo pesem o Ljubljani, na katerega so se avtorji, sodeč po izkupičku, pridno prijavljali iz leta v leto. Predstavljamo vam tiste (natečajnega ali pristno umetniškega izvora), ki jih še danes najraje in najpogosteje poslušamo.

10. Vrni se še kdaj v Ljubljano – Marjana Deržaj (1973)

"Tu je tvoj mladostni kraj in tvoj dragi dom, ti pa zdaj hitiš v neznano. Dragi moj, na svidenje, vrni se še kdaj, vrni se še kdaj v Ljubljano."

Ena izmed zadnjih glasbenih uspešnic velike dive zlatih časov slovenske popevke je domoljubne in družinske narave, saj se loteva priljubljene slovenske tematike – materinske ljubezni do odraščajočega sina, ki odhaja od doma.

9. Branka Kraner – Ljubljanski zvon (1972)

"Ko pozvanja ljubljanski zvon, srečna vsa mu hitim v objem. Najina naj ljubezen bo, večna kakor ta zvon."

Morda intelektualci najprej pomislijo na sloviti politični časnik iz 19. stoletja, a uspešnica pripoveduje preprosto ljubezensko zgodbo in o "zvonu", ki tovrstna nežna občutja v tem primeru spodbuja.

8. Pepel in kri – Dekle iz zlate ladjice (1977)

"Kmalu bol je svojo v stare vrbe skrila, saj je v Ladjici veselo vsak večer, ko bo prvič brez srca ljubila našla bo pozabe vir , srečna, ker ljubezni prave ni nikjer."

O slovitem, še danes redno natrpanem ljubljanskem lokalu ob Ljubljanici in o prvih ljubeznih ter bridkih življenjskih spoznanjih, ki so del odraščanja.

7. Stane Mancini – Prelepa si bela Ljubljana (1952)

"Prelepa si bela Ljubljana, u gnezdu zelenih bregov, in vedno s tujine kot mama, popotnika kličeš domov."

Eden izmed prvih glasbenih posvetil naši prestolnici je doživel svojevrsten preporod na prelomu tisočletja, ko je refren v svoji uspešnici Zadeta si lepa Ljubljana predelal raper Ali En in poskrbel, da elegantne plesne viže nikoli več nismo mogli poslušati na enak način kot prej.

6. Janko Ropret – Ljubljančanke (1972)

"Hej, hej, Ljubljančanke, kam ste namenjene? Rožice rosne, prevzetne, ponosne, brhke Ljubljančanke. Mladost prekratka je."

Popevkar, ki je od nekdaj veljal za malce "šminkerskega", se v svoji uspešnici poklanja ljubljanskim dekletom, ki so kljub svoji prevzetnosti (ki jo je treba pri prebivalkah prestolnice pač vzeti v zakup) neustavljivo privlačne. S tem se je pred nekaj leti v svoji priredbi strinjal tudi raper Trkaj, ki pa je situacijo z ljubljanskimi dekleti še malce bolj podrobno pojasnil – "ona ona je z lubljane vsako jutro zgodi ustane nadane uhane poje pofruštk maltežančk je njen mali kužk".

5. Pankrti – Lublana je bulana (1978)

"Lublana ma živalski vrt, Lublana ma učas cirkus, živalski vrt je zmeri če ni cirkusa je dolgcajt."

Eden izmed najbolj znanih slovenskih punk hitov, ki bolj kot na dodelanem besedilu temelji na udarnih ritmih. Sicer pa se v njej v grobem seznanimo z nekaterimi mestnimi četrtmi in kakšni ljudje tam živijo – v Mostah so na primer delavci, na Viču pa se lahko še vedno srečamo s kmeti.

4. Martin Krpan – Je v Šiški še kaj odprtega (1987)

"Belo mesto utonilo je v mrak, zdaj spi že vsak lojalen rojak, a zmer se jih najde eno par, ki ni jim dosti te dežele čar."

Pesem je nastala konec osemdesetih, ko se je vedno glasneje namigovalo o propadanju Jugoslavije in razkroju njenih socialističnih vrednost. O tem naj bi govorila tudi skladba Vlada Kreslina, takrat še frontmana pričujoče glasbene rock zasedbe.

3. Majda Sepe – Čez šuštarski most (1969)

"Tam skrije med cvetlice te Julija bar. Če si zaljubljen. če si mlad, a čez leto in čez dan prišel boš tja z nevesto na magistrat."

Popevko je v izvirniku prepeval angleški Jason Crest, ki ga je navdahnila ulica v Londonu (Waterloo road), nato v bolj znani priredbi Joe Dassin, ki jo je posvetil pariškim Elizejskim poljanam ( Aux Champs Elysees, kmalu pa je sledil še slovenski aranžma, ki nas vodi po poteh starega mestnega jedra.

2. Marjana Deržaj – V Ljubljano (1965)

"Pa če v Ljubljani so vsi zaspani, mi bomo vso noč preplesali, bela Ljubljana nikdar ni zaspana, o ne."

Svetlana Makarovič je večkrat mimogrede priznala, da je besedilo spisala na hitro, med vožnjo z avtobusom, ker se ji je mudilo z oddajo, in dodala, da na izdelek ni niti najmanj ponosna. Popevka kljub temu ostaja ena izmed največjih zimzelenih napevov pri nas.

1. Bele Vrane – Na vrhu nebotičnika (1969)

"Na nebotičnik sva odšla, bliže sonca, modrega neba. Pozabiva, da premajhna za dva in žalostna sobica je najina."

Čeprav popevka Jureta Robežnika v glasbenem pogledu deluje veselo in optimistično, je pesniku Gregorju Strniši z besedilom kljub temu uspelo izraziti melanholična in tesnobna občutja, socialno problematiko (ki Strniši, ki je pogosto životaril, ni bila tuja), marsikdo pa v njegovem tekstu prepoznava celo družbeno kritične elemente – "najina žalostna sobica" bi tako lahko simbolizirala nekdanjo državo, "sonce", "modro nebo" pa (boljši) širni svet.

Ne spreglejte