Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
28. 6. 2010,
19.14

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 6. 2010, 19.14

9 let, 2 meseca

TOP 10 glasbenih festivalov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Poletje je čas za brezskrbno zabavo in obisk najljubših glasbenikov na velikih glasbenih festivalih. Predstavljamo vam 10 najboljših glasbenih festivalov v bližnji in daljni okolici.

Glastonbury

Največji in daleč najodmevnejši festival na svetu je zagotovo Glastonbury, ki se junija odvija v bližini istoimenskega mesta. Ponaša se s kar štiridesetletno tradicijo, na seznamu nastopajočih pa najdemo največja glasbena imena. Festival slovi tudi po slabem vremenu, ki prizorišče skoraj vsako leto spremeni v pravo blatno jezero.

Exit

Festival Exit že deset let v Novi Sad privablja zabave željne Evropejce, posebej priljubljen pa je pri domačem in angleškem občinstvu. Leta 2000 se je odvijal prvič, že od začetka pa služi kot zabavni pobeg domači mladini, ki je v tistem času doživljala tegobe vojne. Skozi desetletje je Exit postal pravi festivalski velikan, ki vsako leto privabi večjo množico zabave željnih z vsega sveta. Odvija se v Petrovaradinski trdnjavi, ki se nahaja ob strugi reke Donave, letno pa ga obišče do 200.000 ljudi.

Sziget

Reka Donava ponuja kuliso še enemu odličnemu festivalu, ki ga vsako leto obišče tudi množica Slovencev. Sziget sodi med enega izmed večjih festivalov v Evropi, saj ga je leta 2009 obiskalo kar 390.000 ljudi, mnogi pa ga primerjajo s slavnim ameriškim festivalom Burning Man. Kot večina festivalov se je tudi Sziget začel zelo skromno, leta 1993 kot manjša študentska zabava, skozi leta pa je prerasel v festival, na katerem letno gostuje več kot tisoč glasbenikov. Odvija se v mesecu avgustu, njegova največja odlika pa je žanrska raznolikost, saj na festivalu nastopajo rock velikani, elektronski alternativci, hip-hop zvezdniki in izvajalci t. i. svetovne glasbe.

Coachella

Med obilico ameriških festivalov je festival Coachella tisti, ki vsako leto postreže z najbolj odmevnimi gostovanji. Odvija se konec aprila v Kaliforniji, dnevno ga obišče 50.000 ljudi, od katerih jih kar 20.000 prespi v bližnjem kampu. Coachella si svoje mesto zasluži predvsem zaradi odlične organizacije in še boljšega glasbenega programa, ki vsako leto ponudi najbolj atraktivne in prodorne hip-hop, rock in alternativne glasbenike.

Sonar

Španska Barcelona v juniju gosti festival Sónar, ki ga najlažje opišemo kot festival napredne elektronske glasbe. Deli se na dnevni in nočni del, vsako leto pa ga obišče okoli 80.000 ljudi. Na festivalu se letno zvrstijo najbolj vroča imena malce bolj podtalne elektronske glasbe, celotno Barcelono pa spremeni v mesto 24-urne zabave, saj se poleg Sonarja tudi v ostalih mestnih klubih zvrstijo številne divje zabave.

Benicàssim

V bližini španske Valencie se julija odvija festival Benicàssim, ki daje poudarek novejšim rock skupinam in elektroniki. Poleg glasbe so tam še razne filmske, modne in gledališke delavnice, glasbeno dogajanje se začne že popoldne, traja pa do zgodnjih jutranjih ur. Festivalsko prizorišče se nahaja nedaleč stran od morskega letovišča, odvija se že od leta 1995, traja pa štiri dni.

Sonne Mond Sterne

V nemškem Saalburgu se letos že štirinajstič odvija festival Sonne Mond Sterne, ki sodi med enega večjih v Nemčiji. Ime Sonne Mond Sterne pomeni sonce, luna in zvezde, to idilo pa večkrat pokvari muhasto vreme, kar pa še zdaleč ni dovolj, da bi pokvarilo odlično festivalsko vzdušje, ki ga v povprečju obišče okoli stotisoč ljudi. Glasbeni poudarek festivala je na elektroniki, v večini pa predstavlja domače izvajalce, ki se jim vsako leto pridružijo tudi največja imena plesne elektronike.

Roskilde

Roskilde Festival je pravi dedek med festivali, saj se na Danskem odvija že vse od leta 1971. Gre za prvi danski glasbeni festival, ki je iz hipijevskega prerasel v enega večjih v tem delu Evrope, saj ga letno obišče okoli 100.000 ljudi. Tradicionalni obiskovalci so Skandinavci, zadnja leta pa festival obiskuje čedalje več obiskovalcev iz sosednjih držav ter ljudi s celega sveta.

Paléo

Švicarski festival Paléo po velikosti sodi takoj za madžarski festival Sziget, hkrati pa je tudi eden izmed starejših, saj se odvija že od leta 1976, in sicer v bližini Ženeve vsak julij, traja pa kar šest dni. Glasbeno je zelo širok, saj se tam sliši tako kitarski kot elektronski zvok.

Sonic

Na drugi strani oble, natančneje na Japonskem, se letno odvija Sonic Festival. Za razliko od večine festivalov je ta kar na dveh lokacijah, in sicer v Osaki in v okolici Tokija. Posebnost festivala so domači popularni in alternativni glasbeniki, ki igrajo na obeh lokacijah, seveda pa se jim pridružijo tudi tuji izvajalci.

Ne spreglejte