Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
11. 9. 2011,
10.13

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 11. 9. 2011, 10.13

9 let, 2 meseca

Zgodovinsko srečanje Hessla in Pahorja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Stéphane Hessel in Boris Pahor, vélika Evropejca, ki sta bila med drugo svetovno vojno celo v istem koncentracijskem taborišču, sta si na Brdu pri Kranju prvič segla v roke.

93-letni Hessel in 98-letni Pahor sta se – ne meneč se za novinarsko pozornost in fotografske bliskavice – objela in sklenjenih rok v francoščini govorila o svoji življenjski izkušnji in pogledih na svet. Hessel po desetih letih znova v Sloveniji Prav te dni mineva tudi deset let, odkar je Hessel prvič obiskal Slovenijo. Takrat je namreč začel sodelovati z Milanom Kučanom v Mednarodnem etičnem kolegiju. Triindevetdesetletnik je izpostavil, da zelo ceni in spoštuje Slovenijo in to, kar je do zdaj naredila.

Enotna v letih, mišljenju in pričakovanjih do Evrope

Hessel in Pahor, ki sta si prvič segla v roke le dan pred deseto obletnico tragičnega enajstega septembra, družijo osupljiva življenjska zgodba, vztrajen boj za pravičnost, človekove pravice, ustvarjalnost ter poglobljeno in odgovorno razmišljanje in odločanje. Usoda ju je med drugo svetovno vojno celo pahnila v isto koncentracijsko taborišče – Mittelbau-Dora.

"Ne da bi se poznala, se strinjava v tem, kaj naj bi bila Evropa po 20. stoletju. Po tem, kar je izkusila, posebej nesvobodo pod fašizmom, nacizmom in deloma komunistično diktaturo, bi se morala vesti povsem drugače, kot se vede. Zdaj sem mu tudi rekel, naj mi oprosti, a jaz sem to že leta 1967 poudaril v knjigi Nekropola. Mislim, da sva se tukaj našla tako v letih in mišljenju kot tudi v tem, kar pričakujeva od Evrope," je ob srečanju povedal Pahor.

Hessel je predlagan za Nobelovo nagrado za mir, tudi najbolj prevajanega slovenskega avtorja pa so večkrat omenjali kot kandidata za Nobelovo nagrado za književnost.

Ne spreglejte