28. slovenski knjižni sejem bo danes zvečer slavnostno odprl svoja vrata. Prireditev bo ob 18. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma odprl tržaški pisatelj Boris Pahor.
Slavnostno odprtje bo pospremila podelitev založniškega oskarja ali Schwentnerjeve nagrade za življenjsko delo, ki jo Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev podeljuje za prispevek k razvoju založništva in knjigotrštva, nagrade za najboljši literarni prvenec, nagrade za najboljšega mladega prevajalca, ki jo podeljuje Društvo slovenskih književnih prevajalcev, ter nagrade za najlepšo slovensko knjigo v petih kategorijah.
92 razstavljavcev na 1300 kvadratnih metrih
Na 1300 kvadratnih metrih bo razstavljalo 92 razstavljavcev, od tega 71 založb in 21 malih založnikov. Knjižni sejem bo pospremilo 129 dogodkov, med drugim tudi dve spremljajoči razstavi, in sicer razstava o založnikih Janezu Giontiniju in Antonu Turku, ki ga pripravlja Antikvariat Glavan iz Ljubljane, in razstava o znamenitem nemškem pisatelju Karlu Mayu, ki ga prireja Slovenski etnografski muzej.
Debatne kavarne – prostor za izmenjavo mnenj
V prvem preddverju CD-ja bodo potekale Debatne kavarne, ki so že 12. leto stalnica slovenskega knjižnega sejma. Letošnje debatne kavarne – zvrstilo se jih bo kar 31 – bodo vsak dan med 11. in 19. uro, aktivnosti pa bo usmerjala Valentina Smej Novak. Debatne kavarne je označila kot prostor za izmenjavo mnenj, ki poskušajo najti ravnovesje med vrvežem in poglobljeno debato. V vsebinskem smislu bo med njimi mogoče potegniti štiri linije – prva je strokovna, na njej pa se bodo posvetili izzivom založništva, druga bo posvečena elektronski knjigi, tretja bo namenjena humanistično-duhovnim razpravam, zadnja pa aktualnim družbeno-političnim temam.
Pisateljski oder namenjen svetovljanskosti
Najmlajša obogatitev sejma je pisateljski oder, ki ga že tretje leto bogati Društvo slovenskih pisateljev. V Veliki sprejemni dvorani CD-ja se bodo osredotočili na svetovljanskost slovenskih pisateljev. V sklopu Pisateljske sobe bo Boštjan Gorenc – Pižama vsak dan ob 16. uri gostil pisatelje, ki imajo osebne izkušnje s tujimi knjižnimi sejmi, v sklopu Moja literarna pokrajina pa se bo moderatorka Klavdija Zupan vsak dan ob 17. uri z uglednimi literati pogovarjala o najrazličnejših pokrajinah njihovega ustvarjanja.
O digitalizaciji tako in drugače
V sklopu Založniške akademije bo Kelvin Smith spregovoril o tem, kako je postal optimist glede prihodnosti založništva, Torre Slaatta bo predstavil izsledke svojih raziskav o evropskem knjižnem založništvu, Eva Hemmungs Wirten bo govorila o prosti dostopnosti založniških vsebin na spletu, Jaume Vicens pa o tem, kako so s programom Za vsakega učenca laptop v katalonske osnovne šole uvajali digitalno gradivo in kako je to vplivalo na izobraževalni proces.
Otroci, otroci in še enkrat otroci
Kulturno-vzgojni in humanistični program CD-ja se po besedah vodje programov Barbare Rogelj v program knjižnega sejma letos vključuje s petimi projekti. To so literarno-gledališki projekt Martin in Gregor ali od junaka do bedaka, glasbena predstava Gal v galeriji, glasbena kulturno-vzgojna ura Marko repa in skače, gledališko-plesna predstava Knjiga o džungli in glasbeno-gledališka ter kulturno-vzgojna ura POSLUH! Recikliramo. Tu je še Šolski knjigosled, v katerega je vključenih 15 založb, poleg tega je organizatorjem spet uspelo zagotoviti finančna sredstva za izdajo čekov za branje. Ti so vredni po dva evra in so namenjeni udeležencem organiziranih skupin osnovnošolske mladine v Šolskem knjigosledu.
Zaman: Sejem bo v vseh smislih polno zaseden
Predsednik upravnega odbora 28. slovenskega knjižnega sejma Rudi Zaman kljub začetni skepsi, s katero so se člani upravnega odbora soočali na prvem sestanku v začetku letošnjega leta, napoveduje, da bo sejem kljub krizi v vseh smislih polno zaseden in v pravem pomenu tudi nadgradnja 27. knjižnega sejma.