Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
18. 11. 2008,
21.42

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 18. 11. 2008, 21.42

9 let, 2 meseca

Za Korunovih 80 let še monografija o Oresteji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Izšla je monografija Korunove režije Oresteje, Ajshilove kompleksne tragedije, ki je bila pred 40 leti v ljubljanski drami povsem v skladu z revolucionarnim letom 1968.

Direktor muzeja Ivo Svetina je na predstavitvi knjige obudil spomin na leto 1968, na čas, ko se je svet prebudil in je bilo človekovo dostojanstvo enačeno s svobodo. Geslo francoskih študentov "bodimo realisti, zahtevajmo nemogoče" se je odslikavalo tudi v umetnosti, v gledališču.

Korun je takrat z Orestejo in nekaterimi drugimi svojimi predstavami začrtal pot slovenskega gledališča, ki se še ni končala. Sledil je utopiji, ki ni imela nič skupnega s takratnim aktualnim "dialektičnim materializmom", bistvena je bila svoboda, je povedal Svetina.

Korun "misli gledališče" Korun je znan po tem, da "misli gledališče" v najširšem pomenu te besede, med drugim ob ustvarjanju predstav piše dnevnike, ki so pomembno vlogo odigrali tudi v pričujoči monografiji z naslovom Oresteja '68. Urednica knjige Mojca Kreft je združila dnevnike, eseje, odzive, pogovore, fotografije in poročila z gostovanj. Sestavni del knjige je tudi celotna partitura Darijana Božiča za Orestejo, dodan pa je še dvd s posnetkom znamenite predstave. Ta se je vrtel med predstavitvijo knjige, med drugimi gosti so posnetek spremljali Štefka Drolc, Ivanka Mežan in Danilo Benedičič, ki so nastopili v predstavi.

Jubilant Korun je povedal, da je "v posebnem stanju", ker da mu je malo nerodno, saj gre vsa pozornost režiserju, medtem ko se na izjemno ekipo pozablja. To je bil predan, že skoraj fanatičen ansambel, ki "ni gledal na ure", se je opomnil Korun.

"Šli smo se moderno gledališče" To je bil eden najlepših študijev, zelo naporen, poln kriz, a nadvse navdihujoč, je nadaljeval Korun ter se v smehu spomnil, da so bili igralci vsi potolčeni, ker so se plazili po tleh, "šli smo se moderno gledališče". Igralci so veliko pripadnost Oresteji po Korunovem mnenju čutili tudi zato, ker so bili na odru vsi v prvem planu, vedeli so, da brez posameznika ni predstave.

Korun je nad knjigo navdušen, na kakšno podobno sploh še ni naletel, in kar je najlepše, "dramaturgija" knjige je zelo blizu njegovi Oresteji. To si je v 44 ponovitvah ogledalo kar 20.000 obiskovalcev doma in na tujem.

Ne spreglejte