Torek, 19. 3. 2013, 16.10
8 let, 8 mesecev
Škofjeloški pasijon bo nominiran za vpis na Unescov seznam
Vlada, ki opravlja tekoče posle, se je danes seznanila s pripravami za nominacijo tradicionalnega izdelovanja kranjskih klobas kot nesnovne kulturne dediščine in Škofjeloškega pasijona kot žive dediščine za vpis na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
Nesnovno kulturno dediščino varuje konvencija o varovanju nesnovne kulturne dediščine, ki je bila sprejeta 17. oktobra 2003 v Parizu, Slovenija pa jo je ratificirala 27. decembra 2007. Konvencija predvideva varovanje nesnovne kulturne dediščine na nacionalni in mednarodni ravni. Tako tradicionalno izdelovanje kranjskih klobas kot Škofjeloški pasijon izpolnjujeta pogoje za nominacijo na reprezentativni seznam kulturne dediščine človeštva, saj sta že vpisana na nacionalni seznam oziroma v register žive dediščine, vlada pa ju je tudi že razglasila za živi mojstrovini državnega pomena.
Kranjska klobasa je prehodno nacionalno zaščitena z zaščiteno geografsko označbo in je obenem tudi v postopku registracije pri Evropski komisiji. Tradicionalna izdelava kranjskih klobas izvira iz široke in še danes prisotne tradicije kolin in predelave mesnin v slovenskih pokrajinah in v sodobnosti temelji predvsem na izvirnem receptu iz 19. stoletja.
Škofjeloški pasijon, ki izvirno povezuje mediteranske religijske rituale procesij s severnjaškimi rituali odrskega nastopanja, spada med najstarejše pasijone. Uprizarja se po izvirnem zapisu patra Romualda iz obdobja med 1715 in 1717, izvaja pa se v škofjeloškem srednjeveškem mestnem jedru v postnem in velikonočnem času z vmesnimi prekinitvami že od leta 1713.
Gradivo nominacij mora biti oddano na Unesco v Parizu do 31. marca. Medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine Unesca bo o vpisu odločal na svojem naslednjem zasedanju, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.