Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 2. 2009,
9.06

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 2. 2009, 9.06

9 let, 1 mesec

Pred 200 leti se je rodil Mendelssohn

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Marsikateri umetnik je postal slaven šele po svoji smrti, za Felixa Mendelssohna Bartholdyja, ki se je rodil na današnji dan leta 1809, pa je veljalo ravno nasprotno.

Sloves "Mozarta 19. stoletja", kot ga je imenoval njegov skladateljski kolega Robert Schumann, je zbledel kmalu po njegovi prezgodnji smrti leta 1847. Wagnerjev pamflet "Judovstvo v glasbi" očrnil glasbo "Mozarta 19. stoletja"

Felix Mendelssohn Bartholdy je veljal za čudežnega dečka, toda v Nemčiji ni dobil zasluženega priznanja. Njegov uspeh, popularnost in judovske korenine niso bile po godu Richardu Wagnerju. Ta ga je le tri leta po njegovi smrti očrnil s svojim protijudovskim pamfletom Judovstvo v glasbi (Das Judentum in der Musik). S tem se je začelo skoraj sto let trajajoče obdobje, v katerem so zavračali njegovo glasbo. Prav zaradi njegovega judovskega porekla so bile izvedbe in izdaje Mendelssohnovih del v času nacističnega režima prepovedane.

Rodil se je v meščanski družini v Hamburgu, njegov ded je bil judovski filozof Moses Mendelssohn. Skupaj s sestro Fanny, ki je bila prav tako glasbeno nadarjena, sta bila vzgojena v krščanskem duhu in deležna najboljše glasbene in humanistične izobrazbe. Kasneje je družina prevzela priimek Mendelssohn Bartholdy.

Pri 17 letih napisal uverturo k Snu kresne noči Mladi Felix je pozornost prvič zbudil pri devetih letih - kot pianist. Pri 17 letih je napisal uverturo k Shakespearovemu Snu kresne noči. Številna potovanja so ga vodila v Italijo, Francijo in Anglijo. Leta 1835 je prišel v Leipzig, kjer je bil dvanajst let na čelu orkestra Gewandhaus, ustanovil pa je tudi prvi nemški konservatorij.

"Glasbeno mesto" Leipzig ima zato velik razlog za praznovanje. Mestni zgodovinski muzej je obletnico izrabil za novo razstavo "Leipziški Mendelssohn", ki bo na ogled od danes do 10. maja.

Leipzig - središče njegovega življenja Mendelssohn je bil kapelnik Gewandhausa od leta 1835 do leta 1847. Na prvi pogled to ni dolgo obdobje, vendar pa je umrl pri komaj 38 letih, je spomnil vodja Mendelssohnove hiše v Leipzigu Jürgen Ernst. "Lahko rečemo, da je bil Leipzig središče življenja tega skladatelja, slikarja in dirigenta."

Mendelssohn je ponovno odkril Bacha Razstava v sedmih delih ne govori le o Mendelssohnu kot skladatelju in vodji Gewandhausa, pač pa tudi obuja podobo Leipziga iz njegovega časa. Eden od delov pa je posvečen njegovi "posebni zvezi" z Johannom Sebastianom Bachom (1685-1750). Mendelssohn je namreč ponovno odkril tega velikega baročnega skladatelja.

Ne spreglejte