Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
13. 2. 2008,
19.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 2. 2008, 19.56

8 let, 7 mesecev

Podelili nagrade za Fotografijo leta 2008

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Prvo nagrado za najboljšo avtorsko fotografijo je strokovna žirija dodelila Vanji Bućan, nagrado za najboljšo reportažno fotografijo pa je dobila Manca Juvan Hessabi.

V prvem preddverju Cankarjevega doma so obenem odprli razstavo nagrajenih in izbranih fotografij 14. Emzinovega natečaja Fotografija leta 2008. Razstava bo odprta do 6. marca. Žirijo 14. natečaja so sestavljali fotograf Tomo Brejc, umetniška direktorica revije Emzin Metka Dariš, fotoreporter Ziyah Gafić iz Sarajeva, fotoreporter Balazs Gardi iz Budimpešte ter umetnostna zgodovinarka in direktorica Umetnostne galerije Maribor Breda Kolar Sluga.

Nagrada za niz osmih prizorov Vanja Bućan je prvo nagrado za najboljšo avtorsko fotografijo dobila za niz osmih barvnih prizorov pod šifro Drugo nadstropje. Kot je nagrado utemeljila Kolar Sluga, niz izstopa s svojo živostjo in čustveno polnostjo. Relativna temačnost in prostorska omejenost sta v napetem razmerju s polno barvo in vehemenco. Napetosti zapolnijo posamezna dela z različnimi, a vselej zelo intenzivnimi občutki.

"Fotografije stopajo v zanimivo celoto še na konceptualni ravni, saj jih povezuje vselej na videz nepomembno hipno dogajanje v istem prostoru. Fotografsko oko danes zelo težko najde povsem nove podobe kot tudi pristope; slednje velja tudi za izbrani ciklus, ki kljub temu (in konkretnemu namigovanju na slavne predhodnike) sveže nagovarja gledalca," je v imenu žirije zapisala Kolar Sluga.

Ciklus Hessabijeve prepričal s kvaliteto posameznih del Manca Juvan Hessabi si je nagrado za reportažno fotografijo prislužila s ciklusom devetih črno-belih fotografij pod šifro Inshallah. Žirijo je ciklus prepričal s kvaliteto vsakega posameznega dela ter izjemno učinkovito povezavo v celoto. Kraj in čas dogajanja - sodobna muslimanska družba - sta prepoznavna že na prvi pogled, vendar avtorico ne mika zgolj eksotičnost, kar je pogosta značilnost fotografij, posnetih v daljnih deželah. Prav njena izjemna sposobnost nevsiljivega približevanja upodobljenemu zgodbo poglobi in ji da neizmerno privlačnost.

"Ciklus lahko beremo kot oceno dogajanja v iranski družbi, a težo sodobnosti začutimo, ko si tukaj postavimo enaka vprašanja o identiteti, razumevanju in svobodi. Povezava besedila in slike preizprašuje temelje žanra, saj prav reportažo neločljivo povezuje in vsebinsko določa besedilo. A konkretno lahko dobi razsežnejše pomene, faktografija pa zaradi učinkovito podane slikovne podobe preseže samo sebe in postane univerzalna pesem," je zapisala Kolar Sluga.

Dve nagradi za avtorsko fotografijo Žirija je podelila še dve nagradi za avtorsko fotografijo. Drugo nagrado je prejela Nataša Košmerl za serijo šestih barvnih fotografij pod šifro September, tretjo pa Jernej Skrt za deset črno-belih fotografij pod šifro Marjetica.

Poleg nagrajenih so v Cankarjevem domu na ogled tudi izbrane fotografije. V ožji izbor se je letos uvrstilo 27 avtorjev: Uroš Acman, Primož Brecelj, Mitja Brumen, Vanja Bućan, Andraž Gregorič, Dejan Jauk, Peter Koraca, Urška Košak, Peter Krajnc, Matej Leskovšek, Borut Likar, Lars Mislej, Andrej Perko, Borut Peterlin, Marko Pirc, Lev Predan Kowarski, Branimir Ritonja, Eva Sajovic, Ajda Schmidt, Matej Sitar, Jernej Skrt, Ana Sluga, Renata Šifrar, Nina Špolar, Tone Videnšek, Aleksej Žagar in Antonio Živkovič.

Na natečaj prispelo rekordno število del Na natečaj je letos prispelo 517 fotografskih opusov oziroma 3128 fotografij, kar je največje število doslej. Poslane fotografije so delo slovenskih fotografov različnih generacij, vsebin, formatov in tehnik, so sporočili z zavoda za kreativno produkcijo Emzin.

Ne spreglejte