Sreda, 3. 4. 2013, 13.55
8 let, 8 mesecev
PEN zapustil še Mitja Čander, Novak o Janši: Taki osebi ni mesta v centru
Članom, ki so z izstopom iz Slovenskega centra PEN izrazili svoje nestrinjanje z izključitvijo nekdanjega premiera Janeza Janše, so se pridružili Boris Pahor, Jože Snoj, Drago Jančar in Feri Lainšček. Podpredsednik Slovenskega PEN Tone Peršak obžaluje odločitve kolegov za izstop iz centra, za katerega upa, da se bo vendarle konsolidiral.
Tone Peršak obžaluje dejstvo, da so kolegi, ki so izstopili iz PEN-a, izključitev Janeza Janše razumeli kot politično dejanje in da v mnogih primerih ob izstopu tudi navajajo politične argumente. Dodal je, da so že tedaj, ko so se spraševali o primernosti članstva Janše v PEN-u, vedeli, da se bo po sprejemu končne odločitve o njegovi izključitvi nekaj ljudi odločilo, da iz centra izstopi. "Pa vendar je bilo odločitev treba sprejeti. Častno razsodišče je kompetentno razsojalo o predlogu, upravni odbor pa mu je večinsko pritrdil," je spomnil Peršak.
Na vprašanje, ali je seznanjen s podobnimi izključitvami članov iz Slovenskega centra PEN, je Peršak odgovoril, da je o podobnih primerih, ki segajo 20 ali celo 30 let nazaj, zgolj slišal. Dodal je, da je vsaka zgodba specifična. Tako je bil po njegovih besedah specifičen sprejem Janše v PEN leta 1988, ko se je kot publicist znašel v vojaškem zaporu. "Motiv za njegov sprejem je bil vendarle predvsem položaj, v katerem se je tedaj znašel. Prav tako pa je specifična odločitev za njegovo izključitev, ker gre za tako izpostavljeno osebo in jo zato mnogi ljudje razumejo kot neko politično gesto," je menil Peršak.
Na vprašanje STA, ali se namera nekdanji premier Janez Janša pritožiti na sklep upravnega odbora Slovenskega centra PEN glede izključitve, so iz službe za odnose z javnostmi SDS sporočili, da Janša do danes ni prejel nobenega sklepa upravnega odbora Slovenskega PEN glede njegove izključitve, temveč le njihovo sporočilo za javnost.
Prav tako v SDS pojasnjujejo, da Janša ni bil vabljen na sejo častnega razsodišča niti na sejo upravnega odbora. "V celotnem postopku ni imel niti najmanjše možnosti obrambe. Pri izključevanju je slovenski PEN uporabil metode, ki so v nasprotju z ustanovno listino te organizacije in vsemi demokratičnimi načeli," so še zapisali.
Kot primere je navedel javno in obilno dokumentirano propagando zoper izbrisane in Rome ter Janševe javne grožnje intelektualcem, ki so uveljavljali svobodo izražanja mnenja, kar je temeljna vrednota Mednarodnega PEN. Poleg tega si je Janša "v zadnjem času dovolil, da je vodstvo Slovenskega PEN označil z izrazoma 'udbovci' in 'oznovci' in s tem potrdil, da stoji za kampanjo Reporterja in Demokracije v zvezi z napadi na pisatelje v zadnjem letu dni," je dejal A. Novak.
Dodal je, da mu je zaradi tesnega sodelovanja z nekaterimi posamezniki, med drugim pri Novi reviji, zaradi njihovega izstopa iz Slovenskega PEN "osebno zelo hudo".
Na vprašanje, ali se bo o številnih izstopih izrekal tudi Mednarodni PEN, je A. Novak pojasnil, da so postopki, kako naprej, lahko zelo različni. Vsak center PEN ima svojo avtonomijo, da notranje zadeve poskuša najprej razrešiti sam. V kolikor to ni mogoče, je po besedah A. Novaka možna tudi obravnava na ravni Mednarodnega PEN.
Izključitev Janše iz PEN je A. Novak problematiziral že jeseni leta 1991. Upravni odbor Slovenskega PEN ga tedaj ni podprl. Ni pa nasprotoval sprejetju Janše v PEN leta 1988, saj so in so bile, kot je dejal, tovrstne geste solidarnosti za PEN način delovanja in zaščite ogroženih intelektualcev.
Na vprašanje, ali je že kdaj prišlo do podobne izključitve iz Slovenskega centra PEN, kot je bila Janševa, je A. Novak dejal, da je bilo doslej v slovenskem centru največ primerov izključitve zaradi neplačevanja članarine. Na ravni Mednarodnega PEN pa je spomnil, da je bila zgodovinsko pomembna obsodba pronacističnega nemškega PEN centra na Svetovnem kongresu Mednarodnega PEN leta 1933 v Dubrovniku. Omenil je še primere, ko je bil zaradi delovanja, ki je bilo v nasprotju z mednarodno listino ali zaradi nedejavnosti razpuščen posamezen PEN center.
Članstvo v PEN je v primerjavi s članstvom v Društvu slovenskih pisateljev (DSP) elitnejše, ker ima mednarodni značaj. Za članstvo v DSP zadostujeta dve objavljeni knjigi, v PEN pa so sprejeti pisatelji oz. pisateljice ter intelektualci oz. intelektualke, ki so se dokazali z velikimi dosežki na različnih področjih, na državni ali mednarodni ravni.
V Slovenskem PEN imajo izkušnje tudi s tem, da član, ki iz centra izstopi, ponovno zaprosi za vstop vanj. "To se je pravzaprav že večkrat zgodilo. Andrej Capuder, eden izmed teh, ki so tokrat prvi izstopili, je na ta način pravzaprav že večkrat vstopil in izstopil iz PEN, kot da gre za kakšen avtobus," je dejal A. Novak.
A. Novak je opomnil, da sta se Slovenski PEN in DSP doslej ognila usodi velike večine pisateljskih društev v nekdanjih socialističnih deželah, ki so zelo kmalu po političnih spremembah doživela delitve na politični ravni. "Imam občutek, da z 20-letno zamudo to doživljamo sami," je še dejal.