Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
18. 2. 2008,
8.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 18. 2. 2008, 8.35

8 let, 7 mesecev

Nagrada za božiče Maruše Krese

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Letošnjo nagrado fabula za najboljšo kratkoprozno zbirko zadnjih dveh let je prejela Maruša Krese za zbirko Vsi moji božiči.

S podelitvijo nagrade, ki jo je v njenem imenu prevzela urednica Nela Malečkar, se je končal skoraj enomesečni festival zgodbe Fabula, ki je na različne načine sporočal, kako pomembna je medsebojna izmenjava zgodb. "Svež literarni minimalizem" V ožjem izboru za letošnjo fabulo so bili še Milan Dekleva s knjigo Izkušnje z daljavo, Franjo Frančič z zbirko Trkaj, trkaj na nebeška vrata in Urška Sterle s prvencem Vrsta za kosilo.

Žirija v sestavi Alojzija Zupan Sosič (predsednica), Gregor Butala, Ignacija J. Fridl, Tina Kozin in Marko Stabej je za zmagovalno knjigo Kresetove, ki je izšla pri založbi Mladinska knjiga, zapisala, da je "motivno in jezikovno zavestno zgoščena ter v slovenski prostor prinaša svež literarni minimalizem, preseneča pa tudi z ritmično umerjenostjo ter sporočilno večplastnostjo".

Metafora bivanjskega iskanja slehernega posameznika Pisateljica v zbirki Vsi moji božiči skozi 30 božičnih večerov na neposreden, iskren način izpisuje zgodbo svojega življenja, razpeto v času in različnih prostorih, med domom in svetom, med družino in samoto. Božični večer tako prerašča v metaforo bivanjskega iskanja slehernega posameznika, je še menila žirija.

Prva njeni knjiga pri slovenski založbi

Nagrado fabula, ki jo v vrednosti štiri tisoč evrov neto podeljuje časopisna hiša Dnevnik, so letos podelili že tretjič. Lani jo je prejela Katarina Marinčič za zbirko kratkih zgodb O treh.

Maruša Krese (1947) je pesnica, pisateljica in novinarka. Vsi moji božiči je njena prva knjiga, ki je izšla pri kakšni slovenski založbi. Prej so njena dela izhajala pri nemških založbah, pesniške zbirke, izdane v slovenskem jeziku, pa so izšle pri avstrijski založbi Drava.

Kresetova je študirala umetnostno zgodovino, primerjalno književnost in psihoterapijo, pri čemer jo je pot vodila iz Slovenije v Združene države Amerike, Veliko Britanijo in na Nizozemsko.

Za delovanje med vojno v BiH dobila zlati križec

Od leta 1990 živi v Berlinu, kjer deluje kot svobodna novinarka in pisateljica. Objavlja v revijah in časopisih Die Zeit, Berliner Zeitung, TAZ, Lettre International, Manuskripte in drugod, napisala je tudi okoli deset radijskih iger in ustvarila vrsto dokumentarno-umetniških oddaj za nemški in avstrijski radio.

Za humanitarno delovanje in posredništvo med vojno v Bosni in Hercegovini jo je nemški predsednik nagradil z zlatim križcem, avtorice evropskega projekta Ženske z vizijo pa so jo uvrstile med sto najbolj vplivnih žensk v Evropi.

"Zelo sem vesela"

"Zelo sem vesela nagrade, ki je nisem pričakovala, in se zahvaljujem za lepo presenečenje," je, kot poročajo na portalu Dnevnik.si, v SMS-sporočilu zapisala nagrajenka, ki se ta hip mudi v Mehiki. Nagrado fabula so podelili ob sklepu festivala, ki ga pripravlja Študentska založba, v soboto, v Klubu Cankarjevega doma.

V Cankarjevem domu je bila Maruša Krese na svoj način prisotna do nedelje, saj je v Mali galeriji fotografije razstavljala njena sestra Meta Krese, medtem ko je ona pripisala pesmi. Njun skupni projekt, ne prvi in nikakor ne zadnji, je nosil naslov Naenkrat se je znočilo.

Ne spreglejte