Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 8. 2008,
8.32

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Petek, 22. 8. 2008, 8.32

8 let, 4 mesece

Nad kavedini Sečoveljskih solin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
V teh dneh je pri založbi Harlekin No. 1 z Brezovice pri Ljubljani izšla nova knjiga, avtorska monografija fotografa in publicista Primoža Hienga z naslovom Nad kavedini Sečoveljskih solin.

Avtor, ki se v zadnjih letih posveča fotografiranju iz zraka, je julija 2005 po nekajletnih pripravah in čakanju na ugodno vreme ter z ustreznimi dovoljenji Krajinskega parka Sečoveljske soline iz helikopterja Letalske policijske enote posnel serijo fotografij Sečoveljskih solin, ki jih je do zdaj predstavil na desetih samostojnih fotografskih razstavah. Pravkar so fotografije solin na ogled v Galeriji Lek v Ljubljani, razstava pa bo odprta vse do 29. avgusta 2008.

Fotografije solin je pripravil za knjižno izdajo Na pobudo številnih obiskovalcev njegovih razstav je Primož Hieng fotografije solin, ki jih je posnel iz zraka, zdaj pripravil za knjižno izdajo, k temu gradivu pa je dodal še »zemeljske« fotografije, ki so nastale ob njegovih številnih obiskih solin. Soline iz zraka so prikazane na skoraj 50 barvnih fotografijah – nekatere med njimi še niso bile javno predstavljene, podobe solinarskih hiš, opreme, kanalov in nasipov pa avtor predstavlja na skoraj 100 manjših barvnih fotografijah. Hieng je v tekstovnem delu – po temeljni knjigi o solinah, avtorjev Miroslava Pahorja in Tatjane Poberaj Stare piranske soline – na kratko povzel zgodovino solin ter življenje in delo ob neštetih solinarskih poljih, bazenih in kavedinih. Besedilo je na podlagi nekajletnega terenskega dela in lastnimi opažanji priredil za današnji čas.

"Sečoveljske soline so naše največje čudo" »Sečoveljske soline so po oceni bralcev Slovenskih novic naše največje čudo,« pojasnjuje avtor nove monografije o solinah. »Med pridobivanjem soli so ljudje korenito preoblikovali naravno okolje. Močvirja in rečne nanose so spremenili v značilno obmorsko kulturno krajino, prekrito in prepredeno s solnimi bazeni, kanali, nasipi … Konec šestdesetih let preteklega stoletja so tradicionalno pridobivanje soli opustili. Ostale so soline kot priče nekdanje cvetoče gospodarske dejavnosti in večstoletnega truda romanskega in slovenskega prebivalstva Istre.«

V knjigi Nad kavedini Sečoveljskih solin sta objavljena še dva prispevka: strokovna ocena likovnega kritika, muzejskega svetnika dr. Damirja Globočnika o avtorjevih fotografijah, Andrej Sovinc, vodja Krajinskega parka Sečoveljske soline, pa razmišlja o solinah ob slovenski obali v današnjem času, in še posebej poudarja, kakšno je življenje ptic.

Svojevrsten dokument časa in trenutka Hiengove fotografije, posnete pred tremi leti, so zagotovo svojevrsten dokument časa in trenutka, v katerem so nastale. Namreč, avtor knjige je ob zadnjem obisku solin sredi avgusta letos ugotovil, da se je v zadnjih treh letih podrlo kar precej hiš, nekatere pa so za vedno izginile v morju. Kot pravi vodja Krajinskega parka Sečoveljske soline Andrej Sovinc, so močna poletna neurja večkrat močno prizadela soline, vendar o tem nihče ne poroča.

Knjiga formata 24 krat 22 centimetrov obsega skoraj sto strani in ima trde platnice. Izid knjige so podprli: družba Mobitel d.d., Občina Piran in Občina Kamnik.

Ne spreglejte