Torek, 6. 3. 2012, 10.37
8 let, 8 mesecev
Kakovostne fotografije, razkošna uporaba Photoshopa in pomanjkanje lokalnih zgodb
Mednarodno priznana žirija je med dvodnevnim "žiriranjem" in pregledom 3.336 fotografij profesionalnih in amaterskih fotografov za najboljšo fotografijo leta izbrala črno-belo fotografijo Jureta Eržena, ki je nastala na eni od skupščin pred Boj-zo v Ljubljani, nagrado za najboljšo reportažo pa je odnesel Matic Zorman za dokumentiranje življenja v begunskem taborišču v Gazi. "To je podoba prostora in časa, fotografija govori sama zase in vsak naj si jo razloži po svoje," je bil kratek Eržen, Zormanu pa se zdi bolj kot vprašanje o prevladi črno-bele tehnike in uporabi Photoshopa v reportažni fotografiji pomembno poiskati odgovor na vprašanje, zakaj so ljudje še vedno prisiljeni živeti v begunskem taborišču.
Fotoreporter medija Planet Siol.net Matej Povše je za fotografijo begunca iz Tunizije prejel nagrado za najboljšo fotografijo v kategoriji Novice. Po besedah Morenattija je Povšetova fotografija izredna, tudi žirija je enoglasno soglašala, da gre za zmagovalno fotografijo. Povše zagovarja načelo, da je v reportažni fotografiji v Photoshopu dovoljeno početi le tisto, kar se je nekoč počelo v temnici. "Če upoštevaš to pravilo, sama fotografija ne izgubi osnovnega pomena, same kompozicije in vsebine, niti tistega, kar je želel fotograf povedati s fotografijo." Strinja se, da imamo v bližini ogromno malih zgodb, a težava je v tem, da so kot fotografi v te zgodbe preveč vpleteni in jim manjka pogled z distance. "Večina fotografov, ki smo nocoj med nagrajenimi, nas je vpetih v dnevno delo s fotografijo in zgodi se, da dogodki zbežijo mimo nas. Včasih se je treba ustaviti, zamenjati okolje, si vzeti čas za razmislek in ugotoviti, kaj se dogaja v naši neposredni bližini. To niso blazno veliki dogodki, lahko je zanimiv že neki sosed."
Medtem ko med lanskimi nagrajenimi fotografijami ni bilo fotografinj, sta se letos na seznamu znašli "kar" dve. Mojca Cvirn je prejela častno omembo komisije v kategoriji Narava in okolje, Kaja Brezočnik pa je avtorica najboljše fotografije v kategoriji Kultura in zabava. Tudi Brezočnikovo, tehnično urednico Dnevnikovega Objektiva in študentko vizualnih komunikacij na Likovni akademiji, bega vprašanje, ki smo si ga zastavljali že lani: Kje so ženske fotografinje? Ugotavlja, da je v svetu fotografije ogromno žensk, ki delajo fenomenalne stvari, a nikakor ne pride do njihovega preboja. "To je zame nerazumljiv fenomen. Ženske imamo drugačen pogled na svet in včasih delamo bolje kot moški. Smo bolj subtilne in izbiramo druge teme. Moški drvijo proti vojnam, ženske pa se bolj osredotočamo na male, intimne zgodbe."
Častnih omemb žirije so bili deležni: Bojan Velikonja in Matjaž Panjan (Novice), Roman Šipič (Šport), Peter Gedei in Mojca Cvirn (Narava in okolje), Boštjan Pucelj (Kultura in zabava) ter Mitja Ličar in Tomaž Bevk (Ljudje).
Nagrajene fotografije bodo do 15. marca na ogled v Cankarjevem domu, kjer lahko ujamete še razstavo Arabska pomlad fotografa Jurija Kozireva iz agencije Noor Images in razstavo Art Works projects, do 9. marca pa so v pritličju CD-ja na ogled tudi nagrajene fotografije letošnjega Emzina.