Sobota, 19. 4. 2008, 11.12
9 let
Globokar: Če danes počnete več stvari hkrati, ste sumljivi

V Sloveniji se mudi pred skorajšnji Slovenskimi glasbenimi dnevi, kjer bodo izvedli njegovo temeljno delo Angel zgodovine, najbolj kompleksno stvar, ki jo je doslej napisal. "V Sloveniji je stanje, kar se glasbe tiče, katastrofalno, ampak ker se nisem udejstvoval te degradacije, nimam pravice odkrito reči, kaj bi bilo treba storiti. Iz Slovenije sem odšel, ko sem bil star 21 let, ves čas pa sem imel občutek, da slovensko kulturo upravljajo skupine ljudi, ki bolj skrbijo zase kot za edukacijo svojih poslušalcev. Po svetu imate mesta, ki so kot puščava, nič sodobnega nimajo v sebi, imate pa mesta, kjer nekaj ljudi poskuša govoriti o sodobnosti," je dejal Globokar.
Je bilo krivo samoupravljanje?
Skladatelj ne ve, ali je bilo v Sloveniji za to krivo samoupravljanje, ki je po drugi svetovni vojni povzročilo neke vrste letargijo tudi v kulturi. Večkrat je slišal, da se tukaj ne da ničesar izboljšati, ker vlada komunizem. "Toda zakaj si je lahko v Zagrebu leta 1963 skupina mladih muzikologov zamislila bienalni festival sodobne glasbe, takrat najpomembnejši festival ob varšavskem, na katerega so potem dvajset let vabili vse, kar se je zunaj pomembnega zgodilo v glasbi? Res so v glavnem pridobili komponisti, toda poslušalci so bili vsaj na tekočem."
V glasbi ni več tabujev
Globokar skuša povedati neko zgodbo z zvoki. Uporabljati samo zvok je namreč po njegovem larpurlartizem, zvok nima pomena. Pomen se poraja le v intelektu vsakega posameznika, ki si iz slišanega naredi svoj film. "Če pa hočete nekaj dopovedati, potem morate zapustiti čisto glasbo. To je cena za razumevanje. Potem imate na voljo vse komunikacijske možnosti, od filma, plesa do recitacije, ker dandanes ni več nobenega tabuja. V glasbi ni več tabujev. K razumevanju lahko pripomorejo druga, bolj prikrita sredstva na način aluzije," pravi.