Mednarodni festival sodobnih odrskih umetnosti Exodos se ukvarja s temami, kot sta družbeno zavedno in socialno sprejemljivo.
Letošnja, 14. izvedba bo odprla vprašanje dostopnosti kulturnih dobrin ljudem s posebnimi potrebami. Večino predstav festivala, ki bo od 20. do 25. novembra, si bo lahko ogledala tudi ta skupina prebivalstva.
Osrednja tema festivala je manko
Pripravljavci festivala so si za osrednjo temo izbrali manko, ki je bil prvotno usmerjen v človekove pravice, manjšine, migracije, nazadnje so se osredotočili na manko pri določenih skupinah ljudi.
Šele ko se ukvarjaš s tem, kako delujejo umetniki invalidi in kako organizirati dogodke, da bodo dostopni tudi ljudem, ki so drugačni, četudi ne po svoji volji, dejansko spoznaš, s katerimi težavami se ukvarjajo, je na današnji predstavitvi povedala direktorica festivala Nataša Zavolovšek.
Večina predstav bo dostopnih telesno oviranim
Napovedala je, da bo večina predstav dostopnih telesno oviranim, organizirali bodo indukcijske zanke za naglušne, gluhim pa bodo tolmačili eno od predstav. Izvedli bodo sicer dve tretjini želenega programa, ki ga bo sooblikovalo 40 gostov oziroma umetnikov z vsega sveta, prvič tudi iz Brazilije. Program je po besedah člana programskega sveta Primoža Jesenka "precej
reprezentativen".
Program bodo sooblikovali tudi gostje iz tujine
Uvod bo pripadel Raimundu Hogheu s predstavo Avenija Georgesa Mandela 36, skozi katero predstavlja svojo lastno usodo - usodo fizično prizadetega človeka. Povabili so "kanadskega čudežnega dečka sodobnega plesa" Davea St. Pierrea s predstavo Malo nežnosti, jebemti!, v kateri razširja percepcijo in brezkompromisno posega v gledalca. Iz Brazilije bo pripotoval Ricky Seabra z radikalno kritičnim pogledom na ZDA, gostja iz tujine pa bo še Lydia Lunch z večpredstavnostnim dogodkom Duhovi Španije.
Sebastijan Horvat bo predstavil dva svoja izdelka
Sodobno slovensko umetnost bodo na festivalu zastopali Ema Kugler s filmom Za konec časa, Barbara Novakovič z gledališko-likovnim projektom o življenju in delu kiparja Augustea Rodina ter Sebastijan Horvat s Shakespearovo predstavo Milo za drago, ki jo je letos režiral v Mestnem gledališču ljubljanskem, in produkcijo Kandid ali optimizem, ki jo je pripravil s študenti AGRFT.
Spremljevalni del festivala bo pozival k večji strpnosti
Spremljevalni del festivala, ki bo pod geslom Več srca pozival k večji strpnosti "do enakosti, različnosti, hitrosti, počasnosti, gibkosti, okorelosti ..., duha, misli, telesa", bo obsegal delavnico Mobilnega laboratorija gledališkega komuniciranja in okroglo mizo z naslovom Hendikepirana umetnost ali umetnost hendikepa.
Več informacij o prireditvi, ki je letos spet dobila podporo ministrstva za kulturo, je mogoče najti v klubu Sot 24.5 v AKC Metelkova mesto.