Sreda, 6. 6. 2012, 7.04
8 let, 8 mesecev
"Če bodo padale sekire, je rezervna lokacija v Hali Tivoli"
Pred dvema letoma ste ravno za naš medij dejali, da je občutek, ki vas preveva ob začetku Festivala Ljubljana, podoben tistemu ob rojstvu otroka. Kako je letos? Navsezadnje ste za direktorskim krmilom Festivala Ljubljana že 17. leto. Koliko je še vedno prisotnega vznemirjenja in koliko rutine?
Vsak festival je zgodba zase in zato prav nič ni rutinskega. Sama materija je vedno drugačna, zato so tudi naši odzivi, težave in izzivi vsako leto drugačni.
Festival bodo uradno odprli Dunajski filharmoniki. Je to vrhunec že takoj na začetku?
Prav gotovo. Drugi vrhunec v tem žanru bo zagotovo koncert orkestra Mariinskega gledališča iz Sankt Peterburga, Bejart Ballet iz Lozane s Stravinskim, potem je tukaj šest predstav muzikala Jesus Christ Superstar z odlično zasedbo z West Enda, pa Michael Nyman, avtor glasbe za film Klavir, ki je bil nagrajen s tremi oskarji, in še kaj …
Na tiskovni konferenci ob predstavitvi programa ste dejali, da se proti krizi bojujete tako, da boste namesto štirih imeli kar šest predstav muzikala Jesus Christ Superstar. Za isto vsoto denarja?
Da, člani zasedbe so plačani na teden, ne glede na to, ali odigrajo štiri ali šest predstav. Nas to stane dodatna dva dneva hotela, a za to dobimo dve dodatni predstavi. Preprosti izračuni kažejo, da bodo za nas tako stroški nižji.
Lani je bil festival v znamenju Gustava Mahlerja, za spektakularen uvod v festival ste poskrbeli z izvedbo Mahlerjeve Osme simfonije. Letos bo vse verjetno v znamenju 60. obletnice Festivala Ljubljana in 140 let Plečnikovega rojstva.
Prav gotovo je Plečnik kot tak v Ljubljani, Pragi in na Dunaju pustili izjemen pečat. Vendar ne bo v ospredju samo Plečnik. Svoje mesto bo dobila tudi 60. obletnica festivala, ki se je leta 1952 začel na jasi nedaleč stran od Tivolskega gradu. Sam program je krizi primeren, kar ne pomeni, da ga je manj ali da je slabši, ampak je bolj raznovrsten in nagovarja širšo skupino gledalcev in poslušalcev, časovno pa smo ga raztegnili na obdobje med 20. junijem in 13. septembrom. Tako imajo gledalci več možnosti za obisk.
Kako je z možnostjo brezplačnega obiska? Je, veliko bo brezplačnih prireditev, delavnic za otroke, likovna kolonija, junij v Ljubljani ... Omeniti moram še dve prireditvi MusMa (Music Masters on Air) v juniju. Gre za mednarodni projekt, ki povezuje skladatelje z interpreti, glasbenimi uredniki in predstavniki desetih evropskih festivalov, ki sodelujejo z EBU-jem (European Broadcasting Union). Nastala bodo nova glasbena dela, ki se bodo predvajala na radijskih postajah vseh držav Evropske unije. Ni zanemarljiv podatek, da je avditorij za neko novo resno glasbeno delo potemtakem tudi do dva milijona poslušalcev.
21. junija bo na Kongresnem trgu Poletna noč. Za kakšno prireditev gre?
Slovenski popevki bi želeli dati več poleta, zato smo se odločili za prireditev na Kongresnem trgu. Na prodaj bo toliko vstopnic, kolikor bo potrebno. Če bo interesentov za pet tisoč vstopnic, jih bomo prodali toliko.
Razmišljate o alternativni lokaciji v primeru neugodne vremenske napovedi?
Da bi se izognili slabemu vremenu, imamo precej lepe dežnike. Če pa bodo padale sekire, je rezervna lokacija v Hali Tivoli.
So kakšne novosti v zvezi s prodajo vstopnic?
Ugodnosti, ki smo jih vpeljali lani, so se izkazale za odlične. Cene vstopnic ostajajo na ravni lanskih, imamo popuste za upokojence, dijake, študente, imetnike raznih kartic in odličnjake.
Za odličnjake štejete tiste s povprečno oceno najmanj 8,5. Kakšno zanimanje vlada med njimi?
Precej vstopnic je bilo kupljenih na račun teh ugodnosti, pri čemer opažamo, da so študentje resno zagrabili to priložnost in da je bilo v času predprodaje vstopnic precej povpraševanja, kako kupiti vstopnice, ko pa še nimajo spričevala o končnem uspehu. Preverjali so, ali se lahko izkažejo tudi z lanskim ali polletnim spričevalom.
Kakšna je povprečna cena vstopnic?
Cena se v povprečju giblje pod 40 evri. V zadnjih letih so se cene znižale za 30 odstotkov.
Lani ste kot tri pridevnike, ki bi opisali festivalski program, izbrali pridevnike kakovosten, izbran, sproščen. Kaj bi dejali letos?
Uporabil bi vse te, pri čemer bi dodal še četrtega, in sicer prazničen.
Koliko je obiska iz tujine?
Vedno več. Mislim, da je pri tem pomembno tudi to, da so vstopnice pri nas še enkrat cenejše kot v tujini.
Ali si, ko festival septembra "pospravite pod streho", oddahnete ali vam manjka vsega tega adrenalina?
Prav gotovo je prisoten neki občutek zadovoljstva, pa tudi potrebe po tišini, "negovorjenju", spanju in gibanju. Ko se človek naspi, se stvari v glavi začnejo postavljati na svoje mesto in nastopi čas za analize.
Kaj kažejo lanske analize?
Lansko leto je bilo eno najuspešnejših, če ne celo najbolj uspešno leto.
Po obisku?
Kot celota, kot dogodek, kot festival. Prepričan sem, da smo vsako leto boljši, v več segmentih, ne samo, kar zadeva program. Seveda pa prihaja tudi do napak, ampak glede na to, da sem sam glasbenik, radi rečemo, da je vsak koncert generalka za naslednji koncert, in tukaj je enako.