Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 2. 2011,
9.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 2. 2011, 9.01

8 let, 8 mesecev

Arhitekturna inventura

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Cankarjevem domu je trenutno na ogled pregledna arhitekturna razstava, naslovljena Arhitektura_inventura 2011.

Razstava Arhitektura_inventura je tradicionalna pregledna razstava članov Društva arhitektov Ljubljana (DAL). Letošnja se že petič zaporedoma predstavlja v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma in bo tam na ogled do 13. marca. Razstava predstavlja prerez snovanja in delovanja članov društva v obdobju med letoma 2008 in 2010. Na razstavi s svojimi projekti sodeluje več kot 100 avtorjev, ki se predstavljajo z več kot 100 različnimi projekti in realizacijami. Polje dela arhitektov ni omejeno le na graditeljstvo stavb, urejanje interierja in urbanističnih zasnov. Predstavljajo se tudi arhitekti, ki delujejo na področju oblikovanja in pisanja o arhitekturi. V ta kontekst se na razstavi uvrščata Karin Košak z univerzitetnim učbenikom Razvoj oblikovanja in Andrej Hrausky s petimi primeri izdanih publikacij na temo arhitekture.

Predavanja o Stožicah, mesarskem mostu, operi

To je ponovno največji pregled arhitekturnega delovanja v državi. Arhitekti svobodno sami pripravijo izbor projektov, s katerimi se predstavljajo javnosti in konkurenci. Dejavnost in delo ljubljanskih arhitektov se razprostira prek vse države. Ker pa ima društvo svoj sedež v Ljubljani in po njem nosi tudi ime, razstava prikazuje tudi številne arhitekturne pridobitve, ki so obogatile kulturno in stavbno podobo prestolnice. Na to temo so v času razstave v razstavnem prostoru pripravili tudi vrsto predavanj, katerih namen je obiskovalcem predstaviti posamezne uresničene projekte za Ljubljano, ki jih bodo pojasnjevali in lahko opravičevali tudi sami avtorji. Vsak nadaljnji četrtek ob 18. uri bo mogoče slediti predstavitvam: 24. 2. Opera, Mesarski most in ureditev obrežij; 3. 3. ureditev Brega in Hospic ter most na Špici, 10. 3. pa bo beseda tekla o ureditvi gradu in stavb ob Dunajski cesti.

Največji pregled naše arhitekture V času, ko si želi gospodarstvo z imaginarno rastjo odgovoriti na krizo zadnjih let, ki je najvidneje prizadela predvsem gradbeniški sektor, smo lahko nad pregledno razstavo članov Društva arhitektov Ljubljana pozitivno presenečeni. Čeprav gre za bienalno predstavitev projektov, je vpogled v arhitekturo, zgrajeno v dveh letih, obširen, kakovosten in presenetljiv. Seveda za to niso krivi le nekateri naši uspešni arhitekti, ampak tudi investitorji ter naročniki in predvsem lokalna mestna oblast, ki uspešno ureja in gradi ter spreminja podobo samega mesta in se s tem zaveda pomembnosti in kakovosti rabe človekovega socialnega prostora. Med takšne projekte lahko umestimo Mesarski most, športni park Stožice, Center urbane kulture Kino Šiška, Krajinsko ureditev Koseškega bajerja in mnoge druge.

Primerjava v kakovosti, formi in vsebini

Razstava torej kljub krizi predstavlja dobre ideje, koncepte in tehnične rešitve naših arhitektov. Kaže tudi to, kje smo v arhitekturi in kakšna je kakovostna primerjava med deli posameznih članov društva. Predsednik DAL Andrej Hrausky je v katalogu razstave zapisal, da so člani Društva arhitektov Ljubljana tisti, ki lahko pomembno prispevajo k izboljšanju našega prostora, kar je na razstavi nedvomno razvidno. Vendar bi bilo nujno potrebno, da bi na podlagi popravljene resolucije o nacionalnem programu za kulturo temu prilagodili tudi zakonodajo. Ta bi morala projektantom povrniti pristojnosti, ki jim kot strokovnjakom na področju arhitekture tudi pripadajo. Hrausky zaključuje, da bo kriza v gradbeništvu enkrat minila, a brez kakovostne arhitekture ne bo šlo.

Ne spreglejte