Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 5. 2014,
12.34

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 28. 5. 2014, 12.34

8 let, 10 mesecev

Slovenija z najboljšimi pogoji za kopanje v Evropi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vse kopalne vode v slovenskem morju so lani dosegle odlično mikrobiološko kakovost, kar Slovenijo uvršča v sam evropski vrh, je poudarila Mateja Poje z Agencije RS za okolje (Arso).

Kot je na novinarski konferenci Arsa ob začetku kopalne sezone navedla Pojetova, imamo v Sloveniji 48 kopalnih voda, od tega je 18 naravnih kopališč in 30 kopalnih območij v naravnem okolju. Na agenciji letno zberejo okoli 400 vzorcev, pri čemer vode glede na mikrobiološko kakovost uvrščajo v štiri kakovostne razrede: slabo oz. nezadostno kopalno vodo, zadostno, dobro in odlično.

Leta 2013 v Sloveniji nismo imeli vzorcev nezadostne kakovosti kopalnih voda, kar je v EU uspelo le še Cipru. Nezadostna kakovost kopalnih voda je sicer težava številnih držav članic, je pojasnila Pojetova.

Večina celinskih voda sodi v razred odličnih voda 50 odstotkov celinskih voda pri nas spada v razred odličnih voda. Mednje spadajo kopalne vode na Nadiži, v Bohinjskem jezeru, pretežnem delu Blejskega jezera, na Šobčevem bajerju in na nekaterih lokacijah na Kolpi. Ti podatki za celinske vode Slovenijo uvrščajo v zlato sredino evropskih držav, medtem ko so vse kopalne vode v slovenskem morju dosegle odlično kakovost. To je uspelo le še Cipru, našo državo pa uvršča v sam vrh EU, je dodala Pojetova.

Na slovenskih kopališčih bodo v letošnji kopalni sezoni sicer začeli uporabljati nove oznake kakovosti voda, kakršne že uporabljajo v nekaterih evropskih državah. Oznaka s tremi zvezdicami bo na primer označevala odlično kakovost vode.

Daša Janežič iz koprske enote republiškega inšpektorata za kmetijstvo in okolje je pojasnila stanje v zvezi z odločbami, ki so jih leta 2012 izdali upravljavcem petih kopališč na Obali in s katerimi so jih prisilili, da so nehali zaračunavati vstopnino in kopalcem omogočili prehod do morja.

V enem od petih primerov se upravljavec na odločbo inšpektorata ni pritožil. Preostali upravljavci, katerih pritožbe so bile zavrnjene, so se nato s tožbami obrnili na višjo instanco. Upravno sodišče je pred kratkim v treh primerih tožbe zavrnilo, v enem primeru pa še čakajo na razsodbo sodišča, je pojasnila Janežičeva.

Rekordno število modrih zastav O kakovosti slovenskega morja priča tudi rekordno število modrih zastav. Društvo Doves jih je letos podelilo kar 15, in sicer 12 kopališčem in trem marinam. Ob tem je predstavnik društva Boris Šušmak poudaril, da je modra zastava "veliko več kot samo čista kopalna voda".

Po njegovem mnenju bi se morale tudi občine zavedati, da število modrih zastav v občini predstavlja eko indikator določene turistične destinacije.

Ne spreglejte