Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 3. 2012,
18.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 3. 2012, 18.51

8 let, 9 mesecev

Pingjao – majhen ostanek Kitajske, kot je nekoč bila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pingjao je starodavno kitajsko mesto v osrednji provinci Šansi. V času dinastije Čing je veljalo za finančno prestolnico Kitajske, zdaj pa spada pod Unescovo zaščiteno dediščino.

Leži približno 715 kilometrov od Pekinga. Ima nekaj več kot 450.000 prebivalcev, znotraj obzidja pa jih živi okoli 4.000. Ulice in stavbe še vedno ohranjajo svoj zgodovinski videz, kar mesto naredi še bolj čarobno.

Čarobni sprehod po obzidju iz 14. stoletja Mestno obzidje je bilo zgrajeno v času vladarja Hongvuja, okoli leta 1370. Ima šest vstopnih vrat – ena na severu in jugu ter po dvoje na vzhodu in zahodu. Vzorec obzidja naj bi bil podoben želvi (sestavljen iz glave, repa in štirih nog), zato Pingjao pogosto imenujejo tudi Želvje mesto. Obzidje je visoko 12 metrov, skupen obseg pa je šest kilometrov. Če pokukate skozi eno od lin, lahko na zunanji strani opazite ostanke štirimetrskega jarka, ki je v preteklosti preprečeval vdor nezaželenih gostov.

Zid krasijo štirje glavni stolpi, ki se med seboj ločijo glede na strani neba. Leta 2004 se je del obzidja na južnem delu porušil, vendar so ga že obnovili in spet ponosno brani mesto. Obzidje je mogoče prehoditi v celoti in dejstvo, da so ga zgradili v 14. stoletju, daje sprehodu poseben čar.

Nekoč finančno središče, danes kulturna dediščina Pingjao je bil v času dinastije Čing finančna prestolnica Kitajske. Kljub zdajšnji majhnosti je bilo mesto v preteklosti med najrazvitejšimi. Imeli so 20 finančnih institucij, kar je takrat predstavljalo skoraj polovico vseh v državi. Poleg tega se lahko pohvalijo tudi s prvo banko na Kitajskem.

Tempelj Konfucija in njegovih učencev Konfucijev tempelj je bil zgrajen v 12. stoletju, ko mesto še ni imelo obzidja. V preteklosti so ga imenovali palača Dačeng, šele pozneje pa je dobil ime po kitajskem filozofu. Tempelj naj bi spadal med najstarejše ohranjene, posebnost kompleksa pa so skulpture Konfucija in njegovih učencev.

Živahna ulica Ming–Čing Posebnost mesteca je tudi ulica Ming–Čing, ki je dobila ime po zadnjih dveh kitajskih dinastijah. Ulica že stoletja velja za zelo živahno in na njej je še vedno mogoče najti majhne trgovinice, restavracije in odlične čajnice. Na ulici stoji tudi mestni stolp, ki meri 18 metrov in je tako najvišji objekt v mestu.

Torej, če boste obiskali Kitajsko in vas vsaj malo zanima njena zgodovina, arhitektura in kultura, je Pingjao mestece, ki si ga morate ogledati. Prav zaradi zavzetosti za ohranjanje prvotnega videza spada med eno najpristnenših še ohranjenih pravih kitajskih mest.

Ne spreglejte