Eden od največjih strahov na našem potovanju je, da na poti domov izgubimo oziroma izgubijo našo prtljago. In kar je še huje: da jo izgubijo na poti do naše dopustniške lokacije.
Kljub nevšečnemu dogodku se lahko tolažimo le s tem, da nam je letalski prevoznik dolžan povrniti škodo, ki je nastala zaradi poškodovane, uničene ali izgubljene prtljage. Pod prtljago se upošteva tako prtljaga, ki ste jo ob prijavi oddali prevozniku, kot tudi tista, ki jo s seboj odnesete na krov letala – ročna prtljaga.
Potniki za izgubljeno prtljago lahko zahtevajo odškodnino
Zgornja meja odškodninskega zneska je 1.131 SDR (Special Drawing Rights) oziroma okoli 1.330 evrov na potnika – ne glede na število kosov izgubljene prtljage. Ob prijavi na polet se posamezen kos prtljage vedno registrira na enega potnika, kar pomeni, da je z vidika povračila odškodnine bolj smotrno, da ima vsak potnik svojo prtljago. Tako si namreč zagotovite odškodnino, ki ustreza vrednosti stvari v prtljagi. Tudi če si kovček namreč delita dve osebi, znesek odškodnine ostaja enak.
Pomembno je, da shranite vse račune za vse izdatke, ki so nastali zaradi izgube/poškodbe vaše prtljage, saj boste le tako lahko dokazali višino stroškov, ki so nastali, in zahtevali njihovo povrnitev. Če računov nimate, mora prevoznik upoštevati potrebne stroške, ki nastanejo zaradi neprijetnosti pri dostavi prtljage.
Kaj torej narediti, ko ob pristanku letala na tekočem traki kar ni in ni naše prtljage?
V primeru, ko prtljaga ni prispela skupaj z vami oziroma je poškodovana, jo morate takoj po prihodu na letališče prijaviti. To naredite na okencu Izgubljeno-najdeno (Lost & Found, Arrival Service) prevoznika, s katerim ste nazadnje leteli. Če zamujene prtljage niste mogli prijaviti takoj, je rok za pisno prijavo 21 dni po prihodu, za poškodovano pa sedem dni, a morate dokazati, da se je poškodba prtljage zgodila med poletom. Pri poškodovani prtljagi morate pisnemu zahtevku priložiti letalsko vozovnico, prtljažni list, račun popravila oziroma izjavo servisa o nepopravljivosti skupaj z računom/predračunom nakupa nadomestne prtljage.
Zamujeno prtljago lahko spremljate tudi sami
Prtljago, ki ne prispe skupaj z vami, sprva obravnavajo kot zamujeno, nato pa jo, ko jo izsledijo, prek zahtevka po najhitrejši poti pošljejo na letališče, kjer ste prijavili zamudo in kjer jo lahko prevzamete oziroma vam jo dostavijo.
Izgubljeno prtljago, ki jo iščejo, pa lahko spremljate prek mednarodnega sistema za iskanje prtljage WorldTracer. Vse informacije, ki so na voljo, lahko preverite s svojo referenčno številko in imenom, pod katerim ste izgubo prtljage prijavili.
Kakšna so nadomestila v primeru zamujene/izgubljene/poškodovane prtljage?
Zamujena: Letalski prevoznik vam je, če ste prispeli v kraj, kjer nimate stalnega bivališča, dolžan povrniti stroške za najnujnejše nakupe, medtem ko čakate na prtljago, seveda. Da pa vam bodo te stroške povrnili, morate predložiti seznam nakupov z originalnimi računi.
Izgubljena: V tem primeru nadomestilo temelji na popisu izgubljenih stvari. Pri izračunu nadomestila se upoštevajo tudi starost, vrednost izdelkov in originalni računi nakupa. Za predmete, ki v skladu s splošnimi pogoji prevoza ne spadajo v prijavljeno prtljago, prevoznik ne priznava odškodnine.
Poškodovana: Letalski prevoznik vam bo znesek popravila prtljage povrnil na podlagi računa. V primeru, ko popravilo ni mogoče, pa vam bodo povrnili znesek za nakup nadomestne prtljage, zmanjšan za strošek amortizacije (10 odstotkov na leto). V primeru manjših poškodb na prtljagi, ki nastanejo pri prevozu (na primer odrgnine, madeži in podobno) prevoznik ne priznava odškodnine.
Kdo je odgovoren za izgubljeno/poškodovano prtljago?
Za prtljago potnikov je po mednarodni konvenciji ter priporočilih IATA odgovoren zadnji prevoznik (v primeru, ko potnik potuje z več letalskimi družbami), ki tudi vodi iskanje prtljage, organizira dostavo izgubljene prtljage ter ne nazadnje tudi obravnava morebitne zahtevke potnikov zvezi s škodo na njej.