Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
6. 2. 2012,
8.30

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 6. 2. 2012, 8.30

8 let, 9 mesecev

Naval turistov na nekoč zaprto Kubo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Gospodarske reforme, odpiranje Zahodu in politične krize v nekaterih drugih priljubljenih turističnih krajih so Kubi prinesle pravi turistični razcvet.

Kuba je bila več desetletij po komunistični revoluciji v 50. letih prejšnjega stoletja turistom precej neprijazna država. Turistični obiski so bili omejeni na ograjena letovišča, nekateri so to poimenovali kar "turistični apartheid", saj so bili stiki med domačini in tujci do leta 1997 prepovedani. A sredi 90. let so se začele stvari spreminjati, turizem pa je postajal vedno pomembnejši del kubanskega gospodarstva. Leta 1996 je tako že prehitel proizvodnjo sladkornega trsa na mestu najbolj dobičkonosne gospodarske panoge. Odkar se država spet politično odpira, turistične številke še bolj strmo rastejo, dodaten naval turistov pa so povzročile revolucije v arabskem svetu.

V mestih ni dovolj (dobrih) hotelov Leto 2011 je bilo najboljše leto do zdaj, Kubo je obiskalo kar 2,7 milijona turistov, ki so državi prinesli okoli 2,3 milijarde dolarjev (dobrih 1,7 milijarde evrov), letošnje leto pa naj bi bilo še boljše. A vse večje število obiskovalcev s sabo prinaša tudi težave. Predvsem mesta namreč niso infrastrukturno pripravljena na množični turizem. Do zdaj so hotele gradili ob plažah, v Havani in drugih priljubljenih mestih, kot sta Trinidad in Cienfuegos, pa sob primanjkuje, še posebej tistih višje kategorije. Turistični agenti opozarjajo, da so se oblasti prepočasi odzvale na naval turistov in da bodo imeli težave z namestitvami še vsaj pet let, preden bo zgrajenih dovolj primernih hotelov.

Vračajo se Američani Največ turistov na Kubo že več let prihaja iz Kanade, vse več pa je tudi obiskovalcev iz Rusije in Argentine. Evropejci, pri katerih so v zadnjih letih beležili padec obiska, so se v zadnjem letu spet vrnili v velikem številu, kar lahko pripišemo predvsem nemirnim političnim razmeram v severni Afriki, priljubljeni dopustniški destinaciji za evropske turiste. Raste pa tudi število turistov iz ZDA, za katere so dolga leta veljale stroge omejitve. Za pot na Kubo so namreč morali pridobiti posebno dovoljenje ameriških oblasti, mnogi pa so se temu izognili tako, da so na Kubo leteli iz Kanade, Mehike ali karibskih otokov. V času administracije Baracka Obame pa se je veliko spremenilo. Leta 2009 so omejitve za obisk Kube odpravili Američanom kubanske narodnosti, lani pa so omejitve omilili tudi za druge ameriške državljane. A še vedno niso tako svobodni kot drugi turisti – na Kubo namreč ne smejo na dopust, ampak jo lahko obiščejo le v okviru organizirane ture, katere namen mora biti izobraževalen.

Ne spreglejte