Torek, 18. 1. 2011, 7.36
8 let, 9 mesecev
Najboljše pijače sveta
Guinness, Irska
Pivo, za katerega ste zagotovo že vsi slišali. Postreženo mora imeti idealnih šest stopinj Celzija, saj takrat najbolj opazna njegova karamelasto-črna sestava z odsevom barve rubina. Guinness je pivovarna v Dublinu in je ena od nujnih postojank med potepanjem po tem glavnem mestu Irske. Pridelavo so začeli v 18. stoletju v Londonu, do danes pa je postalo eno od najbolj prepoznanih piv na svetu.
Absint in beherovka, Češka
Absint je močna aromatična žgana pijača, ki navadno vsebuje okoli 68 odstotkov alkohola. Pije se ga le z dodatkom vode, da prekrili grenak okus janeža, pa ga lahko mešamo tudi s sladkorjem. Narejen je iz pelina, koromača in janeža, zaradi svojega opojnega učinka pa je poznan tudi kot "zelena vila" in je v mnogo državah prepovedan. Absint je zaščitni znak številnih praških kavarn, konkurenco pa mu dela beherovka, grenak zeliščni liker, ki ga postrežejo ohlajenega, pogosto se uporablja za pomoč pri prebavnih težavah. Mogoče ga je kombinirati s tonikom, Čehi pa tako absint kot tudi beherovko pijejo kar skupaj s pivom.
Tekila, Mehika
Priljubljeno mehiško žganje je iz fermentiranega soka agave, ki jo vzgajajo v regiji, po kateri je pijača dobila ime. Večina tekil je bistre barve, nekatere pa starajo v hrastovih sodih in dobijo zato rjavkasto-rumeno barvo. Najbolje jo je hraniti pri sobni temperaturi, pije pa se s soljo in limono, v nekaterih mehiških regijah pa s sangrito, sladko, kislo in pekočo pijačo iz pomarančnega soka, granatnega jabolka ali paradižnika in pekočega čilija.
Vodka, Poljska in Rusija
Brezbarvna žgana pijača, ki vsebuje vsaj 37,5 odstotka alkohola, ima nevtralen okus in je brez arom. Tako Poljska kot Rusija trdita, da sta domovini vodke, in proizvajata na desetine vrst te pijače. Izdelujejo jo iz različnih sestavin, ki vsebujejo ogljikove hidrate, najpogosteje pa se uporabljajo žito, krompir in melasa. Najbolj prepoznavna poljska vodka je žubrovka, ruski pa stolična in russian standard. Ta žgana pijača je tudi sestavina marsikaterega koktajla, čeprav jo Rusi najraje pijejo kar čisto.