Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 8. 2013,
13.31

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 8. 8. 2013, 13.31

8 let, 10 mesecev

Koliko so nam hotelske zvezdice sploh v pomoč?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Hotelske zvezdice imajo po svetu različno težo in hitro se zgodi, da za preveč denarja dobite premalo ugodja. Ali pa plačate za kaj, česar sploh ne potrebujete.

Po svetu (žal) obstaja ogromno različnih kategorizacij hotelov, zaradi katerih je težko ugotoviti, kaj lahko pričakujemo na primer v hotelu s štirimi zvezdicami. Zvezdice, ki so sicer najpogostejša oznaka, tudi niso zagotovilo za enako kakovost hotela v vsaki državi, saj se sistemi ocenjevanja in kriteriji od države do države razlikujejo.

Še najbolj enotne kategorije hotelov imajo v Evropi države, ki so pristopile k zvezi Hotelstars. Za zdaj so vanjo vključene Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Grčija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Švedska in Švica, vse te države pa naj bi svoje hotele kategorizirale po enakih kriterijih. Pet zvezdic v Švici naj bi tako pomenilo enako kakovost kot pet zvezdic na Madžarskem, ne glede na ceno.

Kaj za pet zvezdic dobimo v Sloveniji? Slovenija v zvezo Hotelstars ni vključena, ampak hotelom kategorije podeljuje po svojih kriterijih. Enotno vodilo je seveda enako – več zvezdic pomeni višjo kakovost. Ločnice med posameznimi kategorijami pa so precej zapletene in obsegajo vse od velikosti sob, opreme, posteljnine in delovnega časa recepcije do ponudbe hrane in pijače ter dnevnega časopisja.

Če gremo v podrobnosti: v hotelu s štirimi zvezdicami mora sobna strežba delovati do 22. ure, pri petih zvezdicah pa 24 ur na dan; pri treh ali štirih zvezdicah morajo zajtrk streči vsaj do 10. ure, pri petih pa vsaj do 11.; hoteli s štirimi ali petimi zvezdicami morajo imeti tudi a la carte restavracijo, pri nižjih kategorijah ta ni potrebna; in ne nazadnje – hoteli s petimi zvezdicami morajo imeti občutno boljšo vinsko ponudbo kot tisti s štirimi, njihova hotelska točilnica pa mora obratovati vsaj do polnoči.

V Sloveniji imamo trenutno 11 hotelov s petimi zvezdicami, a njihova kakovost precej niha oziroma so nekateri občutno boljši od drugih. Portoroški Kempinski pa ima ob petih zvezdicah še oznako superior, kar pomeni, da nudi še več oziroma boljše storitve od zahtevanih. Za kar je treba seveda tudi nekoliko več plačati.

Ko se obljubljene štiri zvezdice v resničnosti spremenijo v dve Kako potem vedeti, ali je hotel res vreden svojih zvezdic in cene, še posebej, če je v tujini? Preprostega odgovora na to vprašanje ni. Še najbolj vprašljive so turistične agencije, ki vam seveda ne bodo zlahka priznale, da si nek štirizvezdični hotel, ki ga imajo v ponudbi, v resnici zasluži le dve. Kot navajajo na Zvezi potrošnikov Slovenije, največ pritožb o tovrstnih primerih dobivajo glede nastanitev v Tuniziji, Egiptu in Turčiji.

Naučite se brati ocene na spletu Zato raje verjemite izkušnjam sebi podobnih. Na spletu mrgoli strani, kjer turisti in popotniki delijo svoje izkušnje s hoteli in drugo turistično ponudbo. A tudi tovrstne strani uporabljajte preudarno oziroma ne verjemite le enemu mnenju. Znani turistični spletni portal TripAdvisor, recimo, kritizirajo zaradi pogostih primerov, ko lastniki hotelov in restavracij pod lažnimi imeni pišejo izmišljene kritike in višajo svojo oceno oziroma znižujejo ocene konkurentov. Nekoliko bolj preverjen sistem ima spletna stran za rezervacije hotelov Booking, ki uporabnikom dovoli hotel oceniti šele, ko so v njem opravili rezervacijo. Pri teh spletnih straneh preglejte čim več ocen in opisov, bodite pozorni na to, kaj pri določenem hotelu kritizirajo najpogosteje, saj bo to verjetno najbolj upravičena kritika, medtem ko pretirane hvalnice in pretirano negativne kritike jemljite z rezervo.

Ne plačajte več, kot potrebujete V vsakem primeru pa izberite hotel glede na to, kako zahteven gost ste in koliko časa boste preživeli v njem. Če je hotel za vas le postelja, v kateri prespite, potem ko ste ves dan preživeli zunaj, pač nima smisla plačevati za copate in obsežno vinsko ponudbo, ampak bodo za vas dovolj že tri ali celo dve zvezdici. Če pa se med bivanjem v hotelu radi pustite razvajati, vsekakor kdaj vsaj za eno noč preizkusite, kako se občuti pet zvezdic.

Ne spreglejte