Torek, 21. 6. 2011, 8.37
7 let, 4 mesece
Katera in koliko zdravil vzeti na potovanje
Na katerokoli potovanje se odpravljamo, kratko, dolgo, z otroki, partnerjem ali pa sami, nikoli ne smemo pozabiti na "kovček" s takimi ali drugačnimi zdravili. V še tako polnem kovčku se vedno najde še nekaj prostora za mini potovalko z zdravili. Če pa to ne drži, pa le premislite, če na enotedenskem potovanju v tople kraje res potrebujete deset hlač, petnajst majic … Najpomembnejša informacija je verjetno, katera in koliko zdravil vzeti? Katera zdravila vključiti v našo potovalno lekarno je odvisno od vsakega posameznika, saj vsak sam najbolje pozna svoje telo in njegove šibke točke.
Katera zdravila vzeti? Pred odhodom v znano deželo se je vedno dobro pozanimati, kakšne bakterije in bolezni vam na potovanjih grozijo. Poleg osebnih zdravil je s seboj priporočljivo vzeti tablete proti povišani telesni temperaturi in bolečinam, tablete proti potovalni slabosti, zdravila proti alergiji, obliže, sterilno obvezo za rane. Vsekakor morate s seboj vzeti tablete proti driski in zaprtju, saj je driska eden najpogostejših zdravstvenih problemov na potovanjih. Če potujete v dežele, kjer je čistoča na minimumu, pa bo v vašem nahrbtniku dobrodošlo tudi razkužilo za notranjo in zunanjo uporabo. Odveč pa ne bodo tudi kakšne vitaminske tablete.
Koliko zdravil vzeti? Če greste na potovanje, predvsem v pravem pomenu besede, boste vsakih deset dekagramov odvečne prtljage še kako čutili, zato vključite svoje možgančke in si preračunajte, kolikšna količina zdravil naj bi zadostovala za vaš dopust. Sicer pa se vedno držite pravila več je manj, saj vam ena manjkajoča tablica zdravila pokvari celoten dopust.
Zlata vredna preventiva
Pred potovanjem se obvezno pozanimajte tudi o obveznih in preventivnih cepljenjih oziroma jemanju zdravil. Podatke, katera država določa oziroma priporoča določena cepljenja, najdete na spletu oziroma na inštitutu za varovanje zdravja. Priporočljivo preventivno cepljenje, predvsem za bolj eksotične in azijske države, je cepljenje proti hepatitisoma A in B. Hepatitis A se prenaša tudi z okuženo vodo in hrano, hepatitis B pa s telesnimi tekočinami, spolnimi stiki, vbodi … Preventivno cepljenje, za katero boste odšteli okoli 30 evrov (hepatitis A) in 40 evrov (hepatitis B), je najučinkovitejši in najdolgotrajnejši način varovanja pred okužbo. Če se boste o cepljenih pozanimali še pravi čas, pa boste za kombinacijo cepiva A+B odšteli samo nekaj več kot 50 evrov.
V nekaterih tropskih državah sta grožnja tudi rumena mrzlica, proti kateri se lahko cepimo, in malarija, proti kateri se lahko obvarujemo z jemanjem zdravil oziroma preprečevanjem pikov komarjev.