Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 1. 2012,
9.20

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 1. 2012, 9.20

8 let, 9 mesecev

Iščete prenočišče? Tu imate moj kavč!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Potrebujete nekoga, s katerim bi na potovanju delili lepe trenutke, se družili in zabavali? Ste vedoželjni in avanturistični? Ali pa samo želite zastonj prenočišče in tako prihraniti nekaj cekinov?

Na vsa zgornja vprašanja bi vam več kot trije milijoni ljudi po vsem svetu odgovorili enako – couchsurfing naj bo. Leta 2004 in v San Franciscu v Ameriki ustanovljena spletna skupnost ponuja vsem svojim članom prvovrstno izkušnjo spanja na kavčih neznancev, običajno na stotine kilometrov daleč od doma. Se sliši preveč preprosto in prenevarno? Vsak, ki je "deskanje na kavču" vsaj enkrat v življenju okusil, vam bo povedal, da je resnica daleč od tega, in poleg navrgel kakšno odbito zgodbico, ki bo prepričala tudi največje dvomljivce in zapečkarje.

Preprostost in preglednost Zastavljen koncept delovanja je sila preprost in pregleden. Vse, kar od vas spletna stran couchsurfing.org zahteva, je, da ustvarite profil, ga opremite s svojimi osebnimi podatki, nasmejano fotografijo in s kakšno zabavno mislijo oziroma vizijo o svetu. Nato se iskanje kavčev, napihljivih blazin, praznih kvadratnih metrov tal in zanimivih gostiteljev lahko začne.

Kot že omenjeno, mreža couchsurfing povezuje okoli tri milijone svetovnih popotnikov, od katerih jih je 536 nadomestno ležišče našlo pri Andreju Goršetu iz Ljubljane. Najradodarnejši slovenski couchsurfing gostitelj pravi, da je največ gostov iz Vzhodne Evrope, njim pa sledijo popotniki iz preostalih evropskih držav, predvsem Nemčije in Francije. Gorše, ki se s couchsurfingom ukvarja od leta 2006, pravi, da je bila najprej v ospredju brezplačnost, danes pa je "večji poudarek na prvovrstni originalni izkušnji, ki ti jo ne omogoči nobena agencija".

"Dlje ko si član, več informacij se kopiči o tebi " Andrej je na strani že pravi veteran, zato ga uporabniki hitro najdejo. "Dlje ko si član, več informacij, povezav, fotografij, komentarjev se kopiči o tebi," pove Gorše in doda, da z marsikaterim gostom še vedno ostaja v stikih.

V vseh teh letih je videl in doživel marsikaj. Kot na primer takrat, ko ga je starejši par iz ZDA prosil, naj poišče naslov sorodnikov, ki naj bi živeli v Sloveniji. Presenečenje je sledilo, ko je Andrej izvedel, da so pravzaprav nekoč prebivali na isti ulici, kot zdaj živi on.

Ob vprašanju, ali v spominu hrani tudi kakšne neprijetne trenutke, sicer zelo zgovorni Andrej postane bolj redkobeseden. "Couchsurferji so že po naravi svetovljani, včasih pa pride do kulturnega kratkega stika," nam pove Andrej in doda, da mora vsak gost upoštevati hišna pravila, predvsem tisto o dnevni higieni. "Ponujam prenočišče na vrtu, tisti, ki se bo oprhal, pa lahko spi tudi v hiši," se pošali.

Zastonjskost je lahko tudi problem Bolj kot neprijetni vonji Andreja skrbi dejstvo, da je couchsurfing popolnoma brezplačna storitev. Andrej predlaga, da vsak vplača en evro za vsako prespano noč v couchsurfing sklad. "S tem bi marsikateri popotnik postal odgovornejši, kajti dogaja se, da nekateri najavijo svoj prihod, potem se pa ne prikažejo," razloži Andrej.

In res, kako naj zaupam človeku, ki je popolni neznanec? S tem vprašanjem se ubada vsak, ki se ima namen prvič dejavno vključi v couchsurfing. Skrb je lahko povsem upravičena, toda zavedati se morate, da ste vi prav tako neznanec za tistega, ki vam odpre svoj dom. Gre za vzajemno zaupanje med (po večini) odprto mislečimi popotniki.

Kljub temu obstajajo določeni varnostni mehanizmi, ki omogočajo dovolj visoko stopnjo varnosti in zaupanja. Eden od takih načinov je "uradna potrditev spletnega profila", ko uporabnik daruje 25 dolarjev v skupen sklad in tako pridobi uradno potrditev organizacije Couchsurfing.

Drugi vzvod, ki poskrbi za zaupanje, je sistem referenc in komentarjev tako gostiteljev kot "surferjev". Več ko ima posamezen uporabnik pozitivnih referenc (ki naj bi jih bilo po uradnih statistikah več kot 99 %), večjo verodostojnost izkaže.

"Gre tudi za promocijo naše države" Pozitivnih zgodb navdušenih couchsurferjev pa medtem ne zmanjka. Ena od privrženk je tudi Maruša Božič z Vrhnike, ki je noči prespala na domala večini evropskih kavčev – od srednjeevropskih do irskih in francoskih. Pravi, da ko to enkrat doživiš, nikoli več ne potuješ drugače. "Zastonjskost je sekundarnega pomena, možnost uvida v drugačno kulturo pa je neprecenljiva danost," razloži Maruša in doda, da gre na koncu koncev tudi za promocijo naše države.

Torej? Couchsurfing je popolnoma drugačen način turizma, kjer je intimnost, ki jo izkusimo z navezanostjo na domačina, bistvenega pomena. Poleg tega je couchsurfing eden od načinov, kako skozi stkane vezi med različnimi kulturami in s spoštovanjem različnosti ustvariti strpnejši in lepši svet. No, pa tudi zastonj kavč ni kar tako.

Ne spreglejte