Petek, 6. 1. 2012, 9.20
8 let, 9 mesecev
Iščete prenočišče? Tu imate moj kavč!
Na vsa zgornja vprašanja bi vam več kot trije milijoni ljudi po vsem svetu odgovorili enako – couchsurfing naj bo. Leta 2004 in v San Franciscu v Ameriki ustanovljena spletna skupnost ponuja vsem svojim članom prvovrstno izkušnjo spanja na kavčih neznancev, običajno na stotine kilometrov daleč od doma. Se sliši preveč preprosto in prenevarno? Vsak, ki je "deskanje na kavču" vsaj enkrat v življenju okusil, vam bo povedal, da je resnica daleč od tega, in poleg navrgel kakšno odbito zgodbico, ki bo prepričala tudi največje dvomljivce in zapečkarje.
Kot že omenjeno, mreža couchsurfing povezuje okoli tri milijone svetovnih popotnikov, od katerih jih je 536 nadomestno ležišče našlo pri Andreju Goršetu iz Ljubljane. Najradodarnejši slovenski couchsurfing gostitelj pravi, da je največ gostov iz Vzhodne Evrope, njim pa sledijo popotniki iz preostalih evropskih držav, predvsem Nemčije in Francije. Gorše, ki se s couchsurfingom ukvarja od leta 2006, pravi, da je bila najprej v ospredju brezplačnost, danes pa je "večji poudarek na prvovrstni originalni izkušnji, ki ti jo ne omogoči nobena agencija".
V vseh teh letih je videl in doživel marsikaj. Kot na primer takrat, ko ga je starejši par iz ZDA prosil, naj poišče naslov sorodnikov, ki naj bi živeli v Sloveniji. Presenečenje je sledilo, ko je Andrej izvedel, da so pravzaprav nekoč prebivali na isti ulici, kot zdaj živi on.
Ob vprašanju, ali v spominu hrani tudi kakšne neprijetne trenutke, sicer zelo zgovorni Andrej postane bolj redkobeseden. "Couchsurferji so že po naravi svetovljani, včasih pa pride do kulturnega kratkega stika," nam pove Andrej in doda, da mora vsak gost upoštevati hišna pravila, predvsem tisto o dnevni higieni. "Ponujam prenočišče na vrtu, tisti, ki se bo oprhal, pa lahko spi tudi v hiši," se pošali.
Kljub temu obstajajo določeni varnostni mehanizmi, ki omogočajo dovolj visoko stopnjo varnosti in zaupanja. Eden od takih načinov je "uradna potrditev spletnega profila", ko uporabnik daruje 25 dolarjev v skupen sklad in tako pridobi uradno potrditev organizacije Couchsurfing.
Drugi vzvod, ki poskrbi za zaupanje, je sistem referenc in komentarjev tako gostiteljev kot "surferjev". Več ko ima posamezen uporabnik pozitivnih referenc (ki naj bi jih bilo po uradnih statistikah več kot 99 %), večjo verodostojnost izkaže.