Zabava, na kateri ženin pomaha v slovo samskemu stanu in se še zadnjič, brez morebitnega večdnevnega očitanja zaradi neumnosti ali dveh, kot neporočeni moški poveseli s svojimi moškimi prijatelji.
Fantovščine in dekliščine so v zadnjih letih postale pravi spektakel. Seveda nihče ne more prekositi ženske organiziranosti in natančnosti, zaradi česar je moško slovo od samskega stanu, kljub zabavi v velikem slogu, nekoliko manj pompozno od dekliščin. Eden od razlogov je tudi dejstvo, da so moški že po naravi nekoliko bolj spontani.
Organizacija je ključnega pomena
Čeprav po navadi moški ne daste veliko na priprave in organizacijo, naj bo fantovščina izjema, saj sta načrtovanje in organizacija ključnega pomena. Najbolje je, da "breme" organizacije prevzame oseba, ki je takšne organizacije sposobna, saj se v nasprotnem primeru lahko zgodi, da fantovščina ne bo takšna, kot si želite. S tem se boste izognili neljubim spodrsljajem, ki lahko resno zaznamujejo ženina, bodoči zakon ali pa celo prijateljstvo med udeleženci.
Edina ženska povabljenka
Tradicionalno naj bi za program fantovščine poskrbeli ženinovi prijatelji, organizirala pa naj bi se teden ali dva pred poroko. Tako imate pred velikim dnevom še dovolj časa, da se znebite posledic prekrokane in neprespane noči.
Stereotipi o fantovščinah vključujejo popivanje in striptizete in tako si "poslovilne" zabave skoraj ne predstavljamo več brez plesa edine ženske udeleženke fantovščine. Simbolno lahko ta ples, nad katerim se zgražajo tete in je kasneje lahko vzrok prvega zakonskega prepira, moški upravičijo z desetletji zvestobe, ki sledijo.
Tradicije
Te zabave niso nič novega, saj izvirajo iz starogrških časov, pri nas pa so bile pomemben del poročnega obreda že v predvojnem obdobju.
Sama tradicija fantovščine pa se je pri nas zelo spremenila. Na svojem začetku je bila to fantovska skupnost, ki je organizirala vse dogajanje na vasi. V fantovsko družbo so bili sprejeti fantje, ki so postali polnoletni oziroma so odšli služit domovini. Že takrat so fantom zastavili različne preizkušnje – fizične in umske. Fantje so se pred poroko malce poveselili, vendar je glavno dogajanje potekalo tik pred in na sami poroki. Pred poroko se je še danes obdržala tradicija »šranganja« bale in neveste, ko mora ženin odgovarjati na šaljiva vprašanja in plačevati fantom za nevesto.
Sodobna fantovščina
Krutih zabav, ki se odvijajo dandanes, niso poznali. Bodoči ženin se je moral izkazati pri domačih opravilih, kot je na primer oranje s plugom ali pranje perila v bližnjem potoku.
Osnovni simbol slovenskih fantovščin še vedno ostaja križ, saj simbolizira "trpljenje", ki ženina čaka v zakonu.
Včasih so fantje, ki jih je bodoči ženin povabil na fantovščino, vso noč popivali in veseljačili v kakšni vaški gostilni, nato so se preselili v nočne klube in igralnice. Zadnja leta pa se je potek fantovščine temeljito spremenil, saj si ženin in njegovi prijatelji namesto plesanja in popivanja, raje ogledajo svet. K spremembi tradicije prispeva dejstvo, da se današnji fantje za zakon odločijo nekoliko starejši.
Preden ženinu podelite blagoslov za poroko, mu zadajte še nekaj nalog, s katerimi bo potrdil, da je pripravljen na zakon. Nekaj zamisli, nalog in koristnih nasvetov, na kaj morate biti pozorni pri organizaciji fantovščine, pa vam bomo predstavili v drugem delu.