Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
13. 1. 2016,
12.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

zakon poroka razmerje ločitev

Sreda, 13. 1. 2016, 12.17

8 let, 7 mesecev

Recept za srečnejši zakon: znižajte pričakovanja in več časa preživite skupaj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
V preteklosti so bile poroke stvar ekonomskega dogovora, zdaj so oblika samouresničitve. In zaradi tega smo v zakonu manj srečni.

Z zakonom je bilo vedno tako: ali so v njem ljudje srečni ali pa so nesrečni. Ameriški socialni psiholog Eli Finkel je ugotovil, da je v današnjem času precej težje biti poročen, kot je bilo to nekoč. Da bi poročenim Američanom omogočil, da v zakonu živijo bolj srečno, je izdelal celo posebno proceduro za reševanje zakona, ki traja vsega 21 minut na leto.

Gre pa tako: zakonca trikrat na leto zapišeta teme, o katerih sta se nazadnje prepirala, te pa nato komentira zunanji opazovalec. Na ta način par dobi vpogled v dinamiko odnosa. To sicer ne pomeni, da se ne prepirata več, a po mnenju Finkla po prepirih nista več tako razburjena in zato je zakon bolj umirjen.

Od zakona pričakujemo vse več Toda pomembneje je, da uvidimo, zakaj se moramo za zakon zdaj bolj potruditi, kot se je bilo treba v času naših prednikov. Preprost odgovor je, da ljudje danes od zakona pričakujejo precej več, kot so nekoč. Če se visoka pričakovanja ne uresničijo, lahko zakon propade.

Znižajmo pričakovanja Finkel v svojih raziskavah opiše tri splošne napotke, kako sodoben zakon narediti uspešen. Na prvem mestu je pomembno, da zakona ne razumemo kot edine oblike samouresničitve in osebnega zadovoljstva. Poleg partnerja k temu lahko pripomorejo tudi prijatelji, hobiji tudi delo.

Drugi napotek je, da če od zakona pričakujete veliko, morata partnerja v zakon veliko investirati, tako veliko časa kot veliko osebne in čustvene angažiranosti. Ne nazadnje pa Finkel priporoča, da od zakona preprosto pričakujemo manj in prilagodimo visoka pričakovanja o samouresničitvi, ki naj bi jo nam omogočila poroka.

Pomen skupaj preživetega časa Drugi raziskovalci pa navajajo, da je ključnega pomena čas, ki ga partnerja preživita skupaj. Sociologa Jeffrey Dew in W. Bradford Wilcox sta z raziskavami ugotovila, da pari, ki si vsaj enkrat na teden vzamejo čas, da so sami, da se pogovarjajo ali delijo skupno aktivnost, 3,5-krat srečnejši kot pari, ki to počnejo manj pogosto.

V raziskavi pa so tudi ugotovili, da ameriški zakonci dandanes preživijo skupaj manj časa, kot so ga leta 1975. Tedaj so skupaj preživeli 36 ur na teden, zdaj le 26 ur, zakonci z otroki pa še manj: leta 1975 po 13 ur, zdaj le še 9 ur na teden. V letih od 1970 do 2000 je odstotek ločitev v ZDA narasel z 32,8 odstotka na 49,1 odstotka.

Ne spreglejte