Petek, 20. 3. 2015, 11.09
9 let, 2 meseca
Kako resno je nazadovanje dečkov pri izobraževanju?

Po podatkih Eurostata je v državah EU v povprečju več žensk vključenih v izobraževalni sistem na visokošolski ravni, prav tako vsako leto diplomira več žensk kot moških. Podobne rezultate opažajo tudi na nižjih ravneh izobraževanja, kjer predvsem na področju branja nastaja največji razkorak med deklicami in dečki.
Kot poroča The Economist, so bile takšne razlike še do 60. let prejšnjega stoletja nepredstavljive, saj so se fantje šolali dlje, bolj verjetno je bilo, da bodo diplomirali, a v zahodnem svetu in tudi v vedno več državah v razvoju se ravnovesje preveša v korist deklet. Švedi govorijo o krizi dečkov, Avstralija pa s posebnim program skuša fante navdušiti za branje.
"Pri matematiki in naravoslovju so oboji že vrsto let precej izenačeni. Zanimiv, a manj izpostavljen pa je podatek, da se dekleta, ki so uspešna na omenjenih področjih, ne odločajo tako pogosto za študij na teh področjih," ugotavlja Veronika Tašner, ki del odgovora vidi v obstoječem družbenem in spolnem redu, ki s konvencionalnimi podobami moškosti in ženskosti pogosto nezavedno vpliva na predstave o tem, kateri je "moški" in kateri "ženski" poklici. "Zanimivo je, da vprašanja spola v polju edukacije, razen nekaterih izbirnih predmetov, resneje ne tematizirajo niti fakultete, ki pripravljajo študentke in študente za poklic v polju edukacije."
Razloge za vedno večji uspeh deklic v izobraževanju v zadnjih desetletjih Veronika Tašner pripisuje strukturnim spremembam v družbi in njenih podsistemih, ki so se dogajale v daljšem časovnem obdobju. "Posebej bi izpostavila proces demokratizacije, uveljavljanje meritokratske logike v šolskem polju, pa tudi v družbi nasploh ter feministična prizadevanja za dejansko enake in poštene izobraževalne priložnosti deklet."
Še posebej problematični so preveliki zaostanki otrok iz socialno šibkejših okolij in otrok imigrantov. Pri kritičnem neuspehu fantov pri bralni pismenosti pa nas bi po njenem mnenju moralo še posebej zanimati, kateri fantje so to in zakaj so neuspešni. "Predvsem je treba ohranjati ter kolikor je mogoče skrbeti za večanje kakovosti in pravičnosti javne šole nasploh, ki bo vsem učenkam in učencem omogočala poštene izobraževalne priložnosti ne glede na njihov spol, socialni izvor, etnično pripadnost itd."
Za ženske je tako izobrazba ena redkih primerjalnih prednosti na trgu delovne sile, ki si jo lahko zagotovijo same, ugotavlja sogovornica, saj ženske "veljajo za bolj tvegano delovno silo kot moški in skrb za prihodnost dekleta prevzamejo nase že zelo zgodaj. Vendar se ob izgubi nekaterih pomembnih socialnih mehanizmov varnosti tudi tiste, ki so dobro izobražene, znajdejo pred vedno večjimi tveganji in negotovostmi. V svetu vedno bolj poudarjenega individualizma so ženske in seveda tudi moški postavljene in postavljeni pred vedno nova tveganja. Hkrati pa so ženske še vedno v prenekaterem polju deležne starih diskriminirajočih praks," še opozarja Veronika Tašner.