Sobota, 13. 6. 2015, 22.39
8 let, 7 mesecev
Ali naj starši otroke nagradijo za dober uspeh?
Med sprehodom po šolskem hodniku lahko slišite pogovore med otroki, kako se hvalijo, kaj vse bodo dobili, če bodo šolsko leto končali z uspehom, ki je po dogovoru s starši primer za nagrajevanje. Ali ob tem pomislite, kakšno darilo ste pa vi dobili za svoj uspeh oziroma ali je nagrajevanje za šolski uspeh primerno in smiselno? Ali ni odkrivanje novih znanj in njihova uporabnost v vsakdanjem življenju že dovolj velika nagrada?
Zdenka Zalokar Divjak najprej polaga staršem v pomislek, kaj je smiselna oziroma nesmiselna nagrada za šolski uspeh. "Učenje je gotovo ena od najpomembnejših otrokovih nalog, ki jih v šoli preverjajo z ocenami. Torej je ocena plačilo za otrokovo delo. Dober šolski uspeh je nagrada sama po sebi."
Kakršnekoli materialne nagrade za šolski uspeh pri otrocih pomenijo, da se predvsem trudijo pri učenju zaradi nagrade in jim pridobivanje znanja kaj veliko ne pomeni.
Meni, da se takšen princip nagrajevanja mogoče pokaže kot uspešen v osnovni šoli, saj se pri večini učencev ni treba veliko prizadevati za dober uspeh, pozneje v šolanju pa je povsem drugače.
Vseeno meni, da se otroke mora pohvaliti za dober uspeh in namesto, da se jih nagradi z materialnimi dobrinami, raje razmislimo o preživljanju časa z vso družino. "Mogoče si omislite družinski izlet, ogled predstave ali koncerta? Zakaj bi morali obdobje zrelosti proslavljati z materialnimi nagradami?"
"Tukaj gre za vprašanje, kako otroku privzgojiti delovne in učne navade, ki omogočajo rast otrokove osebnosti v smislu odgovornosti in samostojnosti. V končni fazi bo iz naših otrok nastala oseba, ki si bo morala v življenju veliko prizadevati, se učiti, delati za svoje preživetje. Ne razumem staršev, ki uresničijo vsako otrokovo željo brez razmisleka o tem."
Problem vidi v tem, da otroci niso več vzgajani v odnosna bitja, ampak v materialna. Njihova razmišljanja se vrtijo v smer, kako se mi kaj splača. "Ko razmišljam o teh vprašanjih, se mi vedno bolj dozdeva, da si starši z materialnimi dobrinami resnično vedno bolj kupujejo otrokovo ljubezen," sklene Zdenka Zalokar Divjak.