Torek, 20. 3. 2012, 12.43
8 let, 8 mesecev
PRELISTANO: O znosnosti
Avtor: Aleš Čar Založba: Študentska založba, 2011 Zbirka: Beletrina, trda vezava, 257 strani Cena: 29,00 € Naj pojasnim. Tretji roman pisatelja, urednika in prevajalca Aleša Čara je bil na tiskovni konferenci predstavljen le teden dni po izidu uspešnice Vesne Milek Cavazza, dan pred izidom Vojnovićevega romana Jugoslavija, moja dežela in dva dneva pred začetkom knjižnega sejma. Razumljivo je, da v tej poplavi knjižnih češnjic ni imel večjih možnosti za uspeh. Tudi avtor temu ne oporeka, še več, poudarja, da bi bil katerikoli datum za predstavitev romana boljši kot tisti, ki je bil dejansko izbran. Čar kljub pomanjkanju medijske pozornosti – "Knjiga ni imela niti enega zapisa v medijih," – verjame v izpovedno moč svojega dela: "Knjiga naj sama najde pot med ljudi. Jaz sem svoj del posla opravil," pravi.
Aleš Čar je roman zastavil kot neke vrste "road movie" o norosti svojega dedka, ki je med drugo svetovno vojno, prav tako kot eden glavnih protagonistov romana Star foter, izkusil štiri vojske, štiri himne in štiri uniforme. "Želel sem parodirati norost sveta s češkim humorjem, na način, da bi se lahko najgrozljivejšim situacijam smejali, hkrati pa doživljali vso tragiko sveta. To so seveda na eni strani resne stvari, na drugi pa tako absurdne, iracionalne, da so že smešne." Roman se je gnetel dolgih sedem let, menda tudi na račun Čarovega krmarjenja med redno službo pri Dnevniku in Objektivu, pisanjem (vmes je izdal knjigo kratkih zgodb Made in Slovenija) in drugimi obveznostmi.
V sago o treh generacijah disfunkcionalne družine, v kateri Čar prevzame vlogo pripovedovalca, je vpeljal osnovno shemo svoje družine. Čeprav je vanjo vpletel popolnoma druge zgodbe, daleč od avtobiografskih, so se člani njegove družine s knjižnimi junaki identificirali in mu to "razkritje" tudi zamerili. Toliko o izpovedni moči romana …
Zgodba se vrti okrog družinskih prigod incesta, pedofilije in drogeraških eskapad, skratka družinskih epizod, o katerih se najraje šepeta, pometa pod preproge ali kopiči po kleteh, a kaj ko jim še tako trpežna "perzijka" ne prepreči, da ne bi slej ko prej privrele na plan.
Protagonisti romana, ata in njegovih pet hčera, ne nosijo klasičnih imen, naslavljajo se le kot Nulta, Prva, Druga, Zadnji, …. , jezik je bogat in ne skopari z razkošnimi besednimi zvezami, ki spodbujajo k podčrtavanju in izpisovanju.