Torek, 12. 10. 2010, 13.10
8 let, 7 mesecev
Kondorjeve novosti: Camus, Hemingway, Murakami in Rožanc
Ob knjigi esejev Proti neredu sveta Alberta Camusa so izšle še tri kratkoprozne zbirke: Velika reka z dvema srcema Ernesta Hemingwayja, Slon izginja Harukija Murakamija in Rdeči zajčki Marjana Rožanca.
Izbor spisov je zaokrožen na tri poglavja: pisanje o družbenih tematikah, pisanje o novinarstvu ter pisanje o umetnosti. Spremno besedo je napisala novinarka Tanja Lesničar Pučko, ki je Camusova besedila označila za "bazično šolo novinarstva". Po njenih besedah namreč govorijo o odgovornosti novinarstva in o tem, kako resne težave ima z informativno korektnostjo na eni ter analizo in sintezo na drugi strani.
Prevajalko je še posebej očarala doslej še neprevedena zgodba, po kateri je zbirka dobila ime in za katero je prepričana, da bo presenetila tudi slovenske bralce. V njej je, tako Drevova, glavni junak Hemingway sam, nastopa pa v vlogi precej ranljivega mladega moškega, ki ima za seboj precejšnjo krizo.
Slon izginja je prva zbirka kratkih zgodb Harukija Murakamija v slovenščini. Murakami velja za največjega sodobnega japonskega pisatelja in za najbolj prevajanega Japonca na Zahodu. Doslej je napisal 12 romanov in številne kratke zgodbe, ki jih je objavljal tudi v New Yorkerju in Playboyju.
Pravkar izdana zbirka zajema njegove zgodnejše zgodbe, ki so "kot njegovi romani, skrčeni na 20, 30 strani", je prepričan prevajalec Aleksander Mermal. Murakami v njih popisuje drobce iz vsakdanjega življenja, ki se mešajo z nenavadnim, nerazložljivim, neotipljivim.
Za Rožančevo pisanje je zelo značilen preplet literature na eni in življenja na drugi strani, v njegovih delih so namreč prisotni številni avtobiografski elementi in življenjske dileme, s katerimi se je srečeval, je povedal avtor spremne besede in izbora Urban Vovk. Knjiga vsebuje tudi bibliografijo Rožančevih objav, ki jo je pripravil Matjaž Hočevar.