Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Četrtek,
29. 1. 2015,
12.57

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Aleksander Bassin

Četrtek, 29. 1. 2015, 12.57

9 let, 2 meseca

Borut Pahor je pokrovitelj predstavitve slovenske umetnosti na Dunaju

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po italijanski Villi Manin se pregledna razstava slovenske sodobne umetnosti med letoma 1968 in 2013 seli še v dunajski Künstlerhaus.

Razstava Magija umetnosti: Protagonisti slovenske sodobne umetnosti 1968-2013, na ogled je bila v italijanski galeriji Villa Manin lani spomladi, je odmevala do Dunaja, pravi njen avtor kustos in likovni kritik Aleksander Bassin. Prišlo si jo je ogledat vodstvo tamkajšnjega Künstlerhaus in se odločilo za predstavitev tudi pri njih, ozadje gostovanja postavitve pojasni kustos.

In to v mestu, ki je postal s svojim "kulturnim turizmom na likovnem področju eden od vodilnih evropskih središč", pravi Bassin.

Umetniki po desetletjih Tako kot v Italiji bo tako tudi na Dunaju na ogled izbor del srednje in najmlajše generacije umetnikov, ki se izraža v klasičnih medijih. Med 6. februarjem in 29. marcem bo tako na ogled več kot 110 umetniških del slovenskih avtoric in avtorjev. Med njimi so slikarji, kiparji, grafiki in fotografi. Dela pa so razvrščena po nastopih avtorjev v posameznih desetletjih izbranega časovnega razpona razstave.

S to razliko od italijanske postavitve, kjer so bila po v desetletjih prepletena slikarska, kiparska in fotografska dela, bodo na Dunaju fotografije predstavljene v strnjenem nizu. Prav tako bo posebej predstavljena tudi grafična četverica.

V pregledno razstavo je tako kustos vključil umetniška dela slovenskih vizualnih umetnikov in umetnic pa tudi skupinskih pojavov, ki so sooblikovali kulturo enega od nacionalnih prostorov nekdanje skupne države Jugoslavije in pozneje samostojne Slovenije. V postavitev je zajel posebnosti modernistične likovne prakse sedemdesetih in osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki se kaže kot ekspresivna nova figuralika, ter neokonstruktivizem, vstop v konec osmega in začetek devetega desetletja pa v retroavantgardi in individualizirani avtorski poetiki, ki je prevladala v preteklih dveh desetletjih, kot je ob postavitvi zapisal sam.

110 let po slovenski impresionistični četverici na Dunaju Osrednja dvorana pa bo gostila še "razstavo v razstavi" pod nazivom Krajina kot tematska preokupacija v slovenskem slikarstvu in fotografiji. Ta predstavlja slovensko posebnost, ki pa ima svojega iz začetka stoletja, pri tem pa tudi tematsko kontinuiteto. Letos je 110 let, kot še poudarja kustos, ko so je na Dunaju v Miethkejevem salonu s svojimi deli predstavila slovenska impresionistična četverica: Rihard Jakopič, Ivan Grohar, Matija Jama in Matej Sternen. S čimer ima zdajšnja predstavitev v avstrijski prestolnici še dodaten vsebinski okvir.

Izbral je motorje trendov Kot Bassin pojasnjuje kriterij izbire, je ta temeljila na "vključitvi tistih umetnikov, ki so bili trendovski nosilci posameznega desetletja. Trendovski v najboljšem pomenu te besede. Kogar pa sem imel za predstavnika mlajše generacije, ki se je uveljavila do leta 2013, pa je bila moja zavestna odločitev in upanje, da se nisem zmotil in da me ne bodo razočarali v bližnji prihodnosti".

Pahor je tudi tokrat pokrovitelj Tako kot za italijansko predstavitev se je predsednik Borut Pahor tudi tokrat odzval na Bassinovo povabilo, da prevzame pokroviteljstvo razstave.

Ne spreglejte