Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 11. 2012,
10.28

Osveženo pred

9 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo

Sreda, 14. 11. 2012, 10.28

9 let, 5 mesecev

Vino v majhnih stekleničkah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vrhunsko vino je ponavadi ustekleničeno v buteljko, steklenico z volumnom 0,75 litra. Toda na tržišču je veliko različnih velikosti steklenic.

Od takih miniaturnih, ki jih strežejo na letalih, do takih velikanskih z bibličnimi imeni, s katerimi se polivajo zmagovalci dirkaških tekem. Magnum, recimo, je steklenica, ki vsebuje dve buteljki, skupaj liter in pol. Od tu naprej pa se pojavljajo biblična poimenovanja velikosti steklenic. Nihče ne ve, zakaj, a jeroboam je trilitrska steklenica, rehoboam šestlitrska, methuselah osemlitrska, salmanazar devetlitrska, balthazar dvanajstlitrska in nebuchadnezzar taka, ki drži dvajset buteljk. Vse te velikanske steklenice, z izjemo magnumov, so velike redkosti, kot rečeno so rezervirane za tekme formula ena ali ekscentrične zabave ruskih novih bogatašev. Zato se raje posvetimo manjšim steklenicam.

Piccolo se imenuje tista lepa mala steklenička, ki vam jo odprejo na letalu. Četrtinka buteljke, en kozarec vina ali šampanjca. Demi ali polovička je polovica buteljke, 0,375 litra, in je čedalje bolj priljubljena med francoskimi vinarji, manj pa med francoskimi potrošniki. Se pa nad polovičkami navdušujejo v ZDA, prav tako v Veliki Britaniji. Pollitrska steklenica, jennie, je rezervirana za sladka vina. To je recimo značilna steklenica tokaja.

Razlogov, zakaj vino stekleničijo v manjše stekleničke, je več. Pri desertnih vinih je tako, da so od nekdaj ustekleničena v manjše dimenzije, saj se le redko zgodi, da bi spili celo buteljko. Res pa je, da se je vinski trg odzval na nove potrebe kupcev. Zakaj bi kupovali celo buteljko, če bi na primer radi spili le kozarec vina? Trgovci in vinarji so ugotovili, da se polovične in četrtinske stekleničke dobro prodajajo v družbi naraščajočih samskih gospodinjstev. Prav tako je prodajni trik stekleničenje najboljših vin v manjše stekleničke. Nekdo, ki se mu zdi buteljka predraga, bi si nemara kupil polovičko. Ta trend se pojavlja tudi v restavracijah, čeprav cena ni polovična – neredko je cena male steklenice enaka ceni buteljke. Se pa je pojavil trend tako imenovanih testerjev. Vinarji vrhunska vina polnijo v četrtinske stekleničke in jih potencialnim kupcem razdelijo kot testerje v upanju, da bodo naslednjič kupili buteljko.

Pojavlja pa se vprašanje, ali je vino v manjših steklenicah enako tistemu v buteljkah. Načeloma je. Tudi peneča vina, ki jih zorijo v večjih steklenicah in jih nato le "prepakirajo". Res pa je, da manjše steklenice niso za arhiviranje. Tako ali tako pa jih nihče ne kupuje za v vinsko klet, temveč za takojšen užitek.

Ne spreglejte