Sreda, 2. 4. 2008, 11.53
8 let, 7 mesecev
Šparglji za sladokusce
V Sloveniji se to običajno zgodi v prvi polovici meseca aprila, na Primorskem še prej, sezona pa traja približno dva meseca. Možnosti priprave jedi s šparglji so neomejene. Lahko jih skuhamo na klasičen način in ponudimo s katero od številnih omak. Dobri so tako topli kot hladni, gratinirani ali v solati. Kombiniramo jih lahko kot predjed, glavno jed ali pa kot sladico. Poleg špargljev se najbolje prilega kozarec lahkega belega vina.
Špargljeva solata z rukolo in mozzarello
½ k belih špargljev ½ zelenih špargljev 3 žlice balzamičnega kisa 3 žlice rdečega vinskega kisa 4 žlice pesta iz kozarčka (konzerve) 6 žlic oljčnega olja 1 strok česna 1 velik paradižnik 150 g šampoinjonov 1 žlica limoninega soka 250 g mozzarelle 150 g rukole Sol, poper
Šparglje skuhamo v osoljeni vodi. Bele kuhamo okoli 20 minut, zelene šparglje pa kuhamo približno deset minut. Kuhane šparglje dobro odcedimo. Balzamični in rdeči vinski kis, sol, poper, pesto in oljčno olje z metlico za sneg ali s paličnim mešalnikom zmešamo v kremasto omako in vanjo stisnemo strok česna. Šparglje zložimo na krožnik in prelijemo s polovico omake. Paradižnik olupimo, odstranimo semena in narežemo na majhne kocke. Šampinjone očistimo, na hitro operemo, narežemo na koščke, pokapljamo z limoninim sokom in dodamo k paradižniku. Rukoli odstranimo peclje, operemo in narežemo. Mozzarello narežemo na majhne kocke. Vse sestavine zmešamo in porazdelimo po špargljih.
Špargljev zavitek s špinačo, pršutom in sirom
300 g listnatega testa 500 g belih špargljev 200 g špinače 100 g pršuta 100 g ementalerja 1 rumenjak
Šparglje skuhamo in odcedimo. Testo razvaljamo in nanj zložimo sestavine v naslednjem vrstnem redu: rezine pršuta, sir, listi špinače in na sredino šparglje. Zavitek zavijemo in premažemo z rumenjakom. Zavitek nato položimo na pekač, obložen s peki papirjem in pečemo v pečici na 250 stopi nj celzija od deset do dvajset minut.
Šparglje kuhamo v osoljeni vodi, ki smo ji dodali sok 1 limone. Nato jih odcedimo, prelijemo z mrzlo vodo, ponovno odcedimo in položimo na kuhinjsko krpo. Moko, olje, rumenjaka in vino zmešamo v gladko testo. Beljake z malo soli stepemo v trd sneg, ki ga primešamo že pripravljeni masi. Segrejemo olje, šparglje pomočimo v vinsko testo in jih ocvremo. Odlični so kot predjed.
Špargljeva lazanja s šampinjoni
750 g belih špargljev 750 g zelenih špargljev 500 g svežih šampinjonov 2 čebuli 200 g kuhane šunke 200 g sira gauda 200 g testenin za lazanjo 50 g masla 2 žlici moke 375 ml sladke smetane Peteršilj, poper, sol
Šparglje skuhamo v osoljeni vodi s kocko sladkorja. Bele špraglje kuhamo 10 minut, zelene pa 6 minut. Šampinjone operemo in narežemo na rezine. Čebulo olupimo, sesekljamo in na vroči maščobi rumeno zapečemo, nato pa čebuli dodamo šampinjone ter pražimo še dve minuti. Potresemo z moko, zalijemo s smetano in začinimo. Sir grobo naribamo, šunko narežemo na trakove. Vse sestavine izmenično zložimo v namaščeno nepregorno posodo; začnemo s testeninami in na vrhu potresemo s sirom. Pečemo v pečici 25 minut na 200 stopinj celzija.
Špargljev kompot
500 g špargljev 150 g sladkorja 1 strok vanilije Limonin sok Cimet Šparglje narežemo na 1 do 2 cm velike koščke, potresemo s 100 g sladkorja in pustimo stati na sobni temperaturi vsaj dve uri. Špargljem v lastnem soku, ki ga pustijo, dodamo cimet, limonin sok, razpolovljen strok vanilije ter vse skupahj skuhamo. Po potrebi še sladkamo in takoj ponudimo.
Vir: Iztok Vidic; Špargelj, Dalmatin, 2005, Ljubljana.