Četrtek, 8. 12. 2011, 14.47
9 let, 3 mesece
Ščurkova brajda ali penina z dna morja za posebne trenutke
Penino tega letnika sem poskusila pred kakšnim letom dni ob posebni priložnosti, steklenico, ki je dozorela v moji kleti, pa sem tokrat poskusila samo za vas. Znova me je razveselila: je zelo sveža, polna, izrazita na nosu in pri okusu. Brez težav bi jo lahko primerjali z vrhunskim šampanjcem.
Embalaža je enkratna – je steklenica, skrita v glineni amfori, ki je bila shranjena v Jadranskem morju na globini 30 metrov, "prečipkana" z okamnelimi morskimi organizmi, unikatna umetnina morja.
Penina je pridelana po klasičnem postopku z drugim vretjem v steklenici in dozorevanjem v steklenici.
Priporočam jo ob surovem ribjem krožniku, zaradi višje cene (120 evrov v spletni prodajalni proizvajalca) pa bo primerna predvsem za svečane priložnosti.
Ocena od 1 do 10: 8
Vino je izrazito in elegantno, vrhunske kakovosti. Barva v kozarcu je srednje intenzivne zlatorumene barve. Na nosu je zrelo kot zreli briški sadeži, note, ki izvirajo iz lesenih sodov, so pika na i, ki obogati aromo in vonj.
V ustih je obenem svež, pester z uglajeno kislino in dolg do naslednjega požirka.
Osebno imam raje format magnum, torej 1,5 litra, a vam glede na ceno priporočam buteljčno steklenico (0,75 litra).
Spajanje je zelo obširno: vino je odlično tako z izborom sirov kot domačimi testeninami, polnjenimi z bučo ali divjačino. Imenitna kombinacija so tudi domači rezanci z belimi tartufi ali račje oziroma gosje prsi.
Cena za buteljko se giblje okoli 16 evrov, za magnum pa okoli 45 evrov.
Ocena od 1 do 10: 7 (buteljka) oziroma 9 (magnum)