Britanski univerzi Cambridge in Oxford imata dolgo zgodovino dvobojev, v katerih dokazujeta prevlado ene nad drugo. Najbolj znano bitko bijejo veslači, v drugi, manj razvpiti, pa nastopa vino.
Konec februarja so se na jubilejnem, že 60. tekmovanju študenti iz Oxforda in Cambridgea pomerili v slepem pokušanju vin. Gre za menda najprestižnejše in najstarejše tovrstno tekmovanje, ki se je začelo leta 1953, od leta 1992 pa ga sponzorira Pol Roger, ena najbolj znanih šampanjskih kleti.
Ne gre za veseljačenje, ampak resno tekmo z dolgotrajnimi pripravami
Tekmovanje, pri katerem je šlo v začetku bolj za veselo druženje kot za resen dvoboj, je z leti zraslo v brezkompromisno bitko. Tekmovalci, od katerih se seveda pričakuje že predhodno poznavanje vina, se pripravljajo po več mesecev, degustacije potekajo vsak dan. "Brez dvoma gre za zelo resno tekmovanje, trening je zahteven, kot da bi šlo za šport," je za New York Times dogodek komentirala Jancis Robinson, znana vinska strokovnjakinja in novinarka, ki je bila letos ena od dveh sodnikov na tekmovanju.
V slepem pokušanju vina se pomeri 14 tekmovalcev, po sedem z vsake univerze. Sestava ekip je pestra, v njih so tako bodoči fiziki, kemiki in arheologi kot jezikoslovci in informatiki – okoli leta 1970 so dovolili sodelovati tudi ženskam in tujcem. Pokušajo 12 vin, šest belih in šest rdečih, pri vsakem pa morajo določiti prevladujočo sorto, državo, vinorodno regijo in okoliš, od koder izvira, ter letnik.
Vino bolje obvlada Oxford, veslanje pa Cambridge
Pa rezultat? Tokrat je zmagal Oxford, ki ima zdaj skupno 37 zmag, medtem ko jih je Cambridge zbral 23. Za primerjavo – v veslanju je ravno obratno, Cambridge je zmagal 81-krat, Oxford pa 76-krat.
Nagradijo tako zmagovalce kot poražence
Po degustaciji, ko so razkrili, katera vina so bila v kozarcih, se je izkazalo, da se je na letošnjem jubilejnem tekmovanju znašlo nekaj res vrhunskih steklenic – med drugim so pokušali Vego Sicilio Unico iz leta 1953, ki dosega cene tudi po tisoč evrov za steklenico. Sicer pa niso slabe niti nagrade – zmagovalna ekipa odpotuje v francoski Epernay v klet Pol Roger, vsak tekmovalec pa dobi tudi steklenico njihovega šampanjca – poraženci cenejšega, neletniškega (non vintage), zmagovalci letniškega (vintage), tekmovalec z najvišjim izkupičkom točk pa domov odnese magnum najprestižnejših mehurčkov iz kleti Pol Roger – cuvée Sir Winston Churchill.