Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 3. 2012,
6.57

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 3. 2012, 6.57

7 let, 9 mesecev

Bajadera, Fiat ali Ildefonso?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Priljubljene čokoladne bombone iz plasti nugata in čokolade pri nas najbolj poznamo pod imenom Bajadera, pri naših severnih in zahodnih sosedih pa imajo pod drugimi imeni še daljšo tradicijo.

Takšne zgodbe niso redkost, predvsem v povezavi s hrano. Mnoge jedi si kot svojo specialiteto lasti več držav, pri čemer vsaka doda ali odvzame kakšno sestavino, nadene drugo ime in odtisne pečat narodne dediščine. Nedavno smo pisali o liptaverju, ki si ga lasti cela srednja Evropa, nas neposredno pa se dotika recimo dvojec prekmurske in medžimurske gibanice, ki sta pravzaprav enaki, le vrstni red plasti so na eni in drugi strani meje pomešali.

Podobno je tudi z Bajadero, hrvaškim ponosom iz Kraša. Proizvajajo jo dobrih 50 let ali še kakšno desetletje več, v tem času pa je postala najbolj znana blagovna znamka Kraševega asortimenta. Bajadera je prvi slaščičarski izdelek, ki je dobil oznako Izvorno hrvatsko (izvirno hrvaško) kot priznanje za kakovosten in prepoznaven hrvaški izdelek, v Krašu pa jo opisujejo kot "vrhunsko sladico, ki v sebi združuje srednjeevropsko mojstrstvo v pripravi sladic in orientalsko razkošje okusov".

No, srednjeevropsko mojstrstvo in orientalsko razkošje so še pred Krašem odkrili v Italiji in Avstriji, kjer prav tako poznajo Bajaderi izjemno podobne čokoladne bombone. Italijanski nosijo ime Fiat – nastali so namreč leta 1911, ko je italijanski proizvajalec avtomobilov predstavil svoj prvi osebni avtomobil, fiat tipo 4. Bomboni s štirimi plastmi čokolade in nugata (Bajadera ima le tri plasti), ki jih je izdelal slaščičar Aldo Majani iz Bologne, so takoj poželi neznanski uspeh, a jih je bilo sprva mogoče kupiti le na Fiatovih dogodkih. Leta 1913 je Majani vendarle dobil dovoljenje, da jih prodaja v svoji slaščičarni, a pod pogojem, da obdržijo ime Fiat, dandanes pa jih lahko kupite praktično povsod po Italiji.

Tretja različica teh bombonov, ki smo jo zasledili, pa prihaja iz slovitega dunajskega Mannerja in sliši na ime Ildefonso. V Mannerju trdijo, da njihov recept sega v leto 1880, ko ga je razvil Victor Schmidt, nespremenjen pa je od leta 1920. Kocke Ildefonso imajo kar sedem plasti, princip pa je enak kot pri Bajaderi in Fiatu – izmenjujeta se nugat in čokolada. Zdaj jih je mogoče kupiti tudi v Sloveniji, tako da lahko na lastno pest preverite, komu je recept uspel najbolje.

Ne spreglejte