Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 2. 2010,
8.03

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 2. 2010, 8.03

8 let, 9 mesecev

Odzivi na primorsko zmago na EMI

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Čeprav z alpskim melosom, v sodelovanju z dolenjskim ansamblom, oblečenim v gorenjske noše, je zmagoslavje na letošnji Emi pravzaprav v veliki meri primorsko.

Besedilo za Narodnozabavni rock je napisal Tolminec Leon Oblak, melodijo in aranžma Ankarančan Marino Legovič, ob Ansamblu Roka Žlindre pa so zapeli Kraševci - Kalamari. Zbrali smo nekaj odzivov. "Rokov ansambel ima velik krog svojih oboževalcev, mi pa svojega in tako je nastalo, kar je. Kot kaže, so se glasovi njihovih in naših oboževalcev sešteli," velik naskok pojasnjuje kitarist Kalamarov Matjaž Švagelj. In kako je Marino Legovič, avtor glasbe in aranžmaja, spojil skupaj na prvi pogled nezdružljivo? "Ideja mi je bila takoj všeč, potem pa sem dobro premislil, kako jo izpeljati, da ne bi bilo slišati preveč turbo folk. Če bi bil komad v celoti narodnozabaven, sploh ne bi imel efekta, kakršnega ima zdaj."

Janez Rupnik iz idrijske zasedbe Stereotipi meni, da je bila zmaga prepričljiva in zaslužena. "Močan glas ljudstva je pokazal, kaj je ljudem všeč in da takšna zvrst glasbe še vedno najbolj vžge. Všeč mi je, da je pesem pozitivna, poskočna in upam da pride na Norveškem čim višje -vsaj do Nordkapa."

Triumf Narodnozabavnega rocka Draga Misleja Mefa, sicer tudi člana letošnje žirije, ni presenetil: "Že ko smo z ostalimi člani žirije poslušali skladbe, ki so prišle na letošnji razpis, mi je bilo jasno, da je to skladba, napisana posebej za to priložnost. Narodnozabavni rock ni glasbeni, zagotovo pa je izvedbeni presežek. Vesel sem za Kalamare in jim iskreno čestitam, prav tako Ansamblu Roka Žlindre." Veselje ob zmagi deli tudi Patrik Greblo: "Krasno! Lepo! Super! Vesel sem za Legoviča, za Kalamare, za slovensko občinstvo, ki je prvič imelo možnost, da je njegova odločitev obveljala."

Urednik in voditelj Andrea Flego pa pravi, da veliko raje sliši zdrave kitarske rife Kalamarov, kot pa kvazi grške ali zlagano mehiške trobente, mandoline in cviljenje v slabih skladbah po balkanskem zgledu: "Če bodo naši predstavniki znali poudariti prisotnost rocka v Sloveniji ter dejstvo, da je prav naša država z legendami, kot sta brata Avsenik, zibelka tovrstne folk glasbe, se bo zgodilo vsaj to, da nas ne bodo obravnavali kot oponašanje kakšne klišejske formule ali maškarado."

Ne spreglejte